4. prosince 2014 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Červená nafta zaplavuje Česko. Celníci zabavují desítky tisíc litrů

Staré kanystry s červenou naftou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Staré kanystry s červenou naftou. | foto: Celní správa

V Česku strmě roste počet řidičů, kteří místo povolených paliv jezdí na tzv. „červenou naftu“, tedy topný olej, který nepodléhá zdanění. Podle údajů Celní správy se počet případů oproti loňsku téměř ztrojnásobil, pašeráci se profesionalizují a případů stále přibývá.

Problém červené nafty se týká především příhraničních oblastí, do Česka se totiž dostává z Německa a Rakouska. Podle mluvčího Celní správy Jiřího Bartáka však není výjimkou, že si pro nezdaněnou naftu jezdí i lidé z vnitrozemí.

„Někteří ‚odběratelé’ jezdí pro svoji potřebu pro červenou naftu přímo k čerpacím stanicím do SRN či Rakouska, někteří následně fungují jako překupníci,“ řekl Barták pro Lidovky.cz. Za hranicemi se totiž dá červená nafta získat bez omezení na benzínových stanicích, u nás je distribuce striktně omezena.

Předjezdci a úniky za miliony

Nejvíce případů zaznamenal loni i letos Ústecký kraj. Mluvčí ústecké Celní správy Jiří Nejedlý to vysvětluje nejdelší hranicí s Německem a špatnou ekonomickou situací kraje. „Zdejší složení sociálních vrstev tomu určitě napomáhá,“ prohlásil pro Lidovky.cz. Případů navíc přibývá a pašeráci se profesionalizují: „V loňském roce jsme zachytili 14 případů, kdy si lidé naftu vezli pro osobní potřebu. Poslední dobou odhalujeme případy, kdy jedna dodávka veze i velké, vícelitrové barely.“

Celníci mají speciální zařízení, která červenou naftu spolehlivě odhalí.
Překupníci využívají vysokých cen pohonných hmot v Česku.
Celníci mají vytipované oblasti, kde by mohli na červenou naftu narazit.
Nejvíce případů je v Ústeckém kraji.

Podle Nejedlého jde v poslední době už o organizované skupiny. „Používají například takzvaného předjezdce. Před dodávkou vždy jede člověk v osobním vozidle a jakmile vidí hlídku celní správy, tak dá echo po telefonu řidiči dodávky, který pak zastaví ještě v Německu, kde na něj nemůžeme, nebo rychle změní trasu. 

Současné ceny červené nafty v Německu v €/100 litrů:

Bádensko - Württembersko 66,92 €

Bavorsko 66,51 €

Berlín 64,74 €

Braniborsko 67,05 €

Brémy 66,52 €

Hamburk 65,13 €

Sasko 67,11 €

Durynsko 68,00 €

„Pokud zjistíme, že se tato trestná činnost u někoho opakuje, nebo někdo převezl větší množství, nasazujeme na to to náš pátrací tým,“ přibližuje Nejedlý.

V závěru loňského roku například zadrželi na Mostecku muže, který za sedm měsíců převezl přes hranice nejméně 117 tisíc litrů. Ten následně prodával coby motorovou naftu a stát tím připravil na daních o dva miliony korun. Nyní čeká na soud a hrozí mu trest odnětí svobody až na osm let. „Toho muže sledovali asi sedm měsíců, než mu nějaké větší úniky prokázali,“ dodává Nejedlý.

Klesající ceny benzínu nemají vliv

Ceny pohonných hmot se v Česku pohybují dlouhodobě na vysoké úrovni. I přes klesající ceny ropy na světových trzích se ceny benzínu u nás snižují jen velmi pozvolna. Na vině je podle expertů slabá koruna, marže pumpařů i vysoké daně. Právě toho překupníci využívají. 

„Změny v cenách ve výši několika korun nemají vliv. Ke snížení počtu případů by mohlo dle našeho názoru dojít v případě, kdy by cena pohonných hmot výrazně klesla,“ uvádí k tomu Barták. Červená nafta je v současnosti k dostání zhruba za 18 korun za litr, od léta významně klesla a je tak pro pachatele ještě výhodnější.

Graf vývoje cen benzínu od června do listopadu

Graf vývoje cen benzínu od června do listopadu. Zdroj: www.fastenergy.at

Podle údajů celní správy bylo v roce 2013 zaznamenáno 69 případů, letos už 187. Celkem celníci zabavili přes 80 tisíc litrů, ze kterých by státu vznikla téměř miliónová škoda. 

ČTĚTE TAKÉ:

Síť překupníků

Celní správa se nyní snaží rozkrýt síť překupníků, kteří s naftou na území Česka obchodují. „Určitě se jedná o lukrativní byznys. Jde o řádově desetitisíce litrů nezákonně dovezených a prodaných pohonných hmot. Nelegální obchodníci s mohou obohatit o statisíce korun,“ uvedl Barták.

Počet případů červené nafty.

Počet případů červené nafty.

„Mnohé zločinecké skupiny v zahraničí se zabývají odbarvováním červené nafty a jejím šířením do jiných členských států EU. I takto odbarvenou naftu dokáží celníci odhalit,“ dodává Barták.

Podle mluvčí Policie ČR je problém záležitostí Celní správy. Pochybení, například u pumpařů, zatím nezaznamenala ani Česká obchodní inspekce. 

Najdete na Lidovky.cz