Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česko přijme půjčku ve výši osmi miliard korun pod podmínkou, že bude výhodnější než dluhopisy

Premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Vláda v pondělí projedná přijetí půjčky od Rozvojové banky Rady Evropy (CEB) za zhruba osm miliard korun (300 milionů eur). Půjčku by mělo být možné využít i na již uskutečněné nákupy zdravotnického materiálu od počátku roku. ČR podle materiálu přijme půjčku od CEB ovšem pouze za podmínky, že náklady spojené s úvěrem budou výhodnější něž například prodej státních dluhopisů. Vyplývá to materiálu na pondělní jednání vlády.

Z vládní rozpočtové rezervy bylo zatím podle materiálu na nákup ochranných prostředků a dalšího vybavení uvolněno 11,9 miliardy korun. Banka schválila úvěr 300 milionů eur pro Českou republiku v druhé půlce dubna. Půjčka má sloužit k financování zdravotnických výdajů v boji proti pandemii nového koronaviru.

Úvěr by měl být vyplacen minimálně ve dvou tranších. Doba splatnosti jednotlivých tranší je maximálně deset let. Úroková sazba bude stanovena podle výše tranše, doby splatnosti a podmínek platných ke dni uzavření smlouvy.

„Skutečná výše úvěru se bude odvíjet od skutečně vynaložených nákladů a od podmínek jednotlivých tranší. Požadovaným efektem je získání alternativního zdroje financování vedle vydávání a prodeje státních dluhopisů v případě prokazatelné výhodnosti z hlediska úrokových výdajů státního rozpočtu,“ uvedlo MF.

Podle materiálu přijaté úvěry navyšují státní dluh, a tedy i dluh sektoru vládních institucí ve stejném rozsahu, stejně jako v případě prodeje státních dluhopisů. Peníze ale nepředstavují podle úřadu nové zdroje nad rámec schváleného rozpočtového výhledu, a nemají tak dopad na zvýšení schodku státního rozpočtu.

Zároveň ale úřad upozornil, že půjčka může být maximálně do 90 procent celkových uznatelných výdajů. To znamená, že nabízený úvěr 300 milionů euro je možné přijmout na výdaje za 333 milionů eur (zhruba devět miliard korun).

Z materiálu vyplývá, že ohledně výdajů a distribuce zdravotnického materiálu bylo dosud do rozpočtu ministerstva vnitra schváleno 6,6 miliardy korun a do rozpočtu ministerstva zdravotnictví 3,8 miliardy korun. Správa státních hmotných rezerv má schváleno 1,2 miliardy korun na doplnění rezerv o osobní ochranné prostředky a zdravotnické prostředky. Dále v souvislosti s centrálním nákupem ochranných prostředků získalo 118,2 milionu korun ministerstva zahraničních věcí a 110,7 milionu ministerstva obrany.

CEB byla založena v roce 1956. Je přičleněna k Radě Evropy, která podporuje a monitoruje spolupráci evropských zemí. Česká republika je členem CEB od roku 1999. Současný úvěr je první úvěrovou dohodou přímo s českou vládou. Na půjčku od banky spolu s ČR dosáhla v první vlně Itálie, Slovensko a španělská banka Instituto de Crédito Oficial.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

V. M. Bureš na fotce hraje šachy. 9:45 7.6.2020
I. Štípek NECHCI!!!!!! 7:56 7.6.2020