Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš -4 °C oblačno Předplatné LN
9. května 2013 14:21, aktualizováno  14:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Chci víc ruských investic. Zeman na ruské ambasádě vypíchl Temelín

Prezident Miloš Zeman se zúčastnil slavnostní recepce na ruském velvyslanectví v Praze při příležitosti výročí konce druhé světové války.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman se zúčastnil slavnostní recepce na ruském velvyslanectví v Praze při příležitosti výročí konce druhé světové války. | foto: ČTK

PRAHA Prezident Miloš Zeman by rád viděl více ruských investic v Česku mezi které řadí i chystanou dostavbou jaderné elektrárny v Temelíně. Rusky to řekl v projevu na recepci pořádané ruským velvyslanectvím v Praze k 68. výročí konce druhé světové války.

Zemana by uspokojilo, kdyby byl objem ruských investic v zemi za několik let někde mezi dvěma až čtyřmi procenty celkového zahraničního kapitálu v Česku a aby vzrostly také české investice v Rusku.

Prezident připomněl, že zatím je podíl ruských peněz jen 0,8 procenta celkových cizích investic v tuzemsku. Nejvýznamnějšími investory jsou Nizozemsko, Německo a Rakousko.

ČTĚTE TAKÉ:

Téma dostavby Temelína, obří miliardové zakázky, zmínil ve svém vystoupení také ruský velvyslanec Sergej Kiseljov. "Doufáme, že nové perspektivy česko-ruské spolupráce otevře projekt dostavby Jaderné elektrárny Temelín, v němž Češi a Rusové opět spojili své zájmy a jednají společně," uvedl velvyslanec.

Ruský velvyslanec je přesvědčen, že dlouholetá spolupráce Česka a Ruska v jaderné energetice "světové úrovně" přispívá k řešení otázek české energetické bezpečnosti. Dostavbu jaderné elektrárny označují někteří pozorovatelé za významnou i z pohledu energetické bezpečnosti a geopolitických zájmů, část z nich by se z těchto důvodů přikláněla spíše k západnímu spojenci.

České špičky na ruské ambasádě

Prezident Zeman se mimo jiné na ruské ambasádě setkal se svým předchůdcem ve funkci Václavem Klausem.

Prezident Zeman se mimo jiné na ruské ambasádě setkal se svým předchůdcem ve funkci Václavem Klausem.

Oslav výročí konce války se na dejvickém velvyslanectví Ruské federace účastnily stovky hostů. Nechyběli veteráni bojů členové vlády včetně premiéra Petra Nečase (ODS) či ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09), zástupci parlamentu, ale ani bývalý prezident Václav Klaus. S ním a s jeho ženou Livií Zeman několik minut na zahradě velvyslanectví hovořil.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.