9. září 2013 14:49 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Drábek: Kontrolní úřad ovlivňují ČSSD a ODS, ušetřil jsem stovky milionů

Jaromír Drábek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaromír Drábek. | foto: Lidové noviny

PRAHA Nejvyšší kontrolní úřad je podle exministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09) zpolitizovaný. Reagoval tak na aktuální kontrolní zprávu, podle které byl nový systém výplaty sociálních dávek oproti původní smlouvě pětkrát předražený. Nový systém podle Drábka uspořil ministerstvu stovky milionů.

Kvůli osmi dodatkovým smlouvám zaplatilo ministerstvo práce místo 435 milionů za nový systém vyplácení sociálních dávek dvě miliardy (čtěte VÍCE).

Exministr Drábek ale trvá na tom, že změny ministerstvu ušetřily. „Ze státního závěrečného účtu je jasné, že na provozu a investicích do informačních systémů uspořil resort několik stovek milionů korun. Jen za první tři čtvrtletí roku 2012 byla vykázána úspora 70 milionů korun,“ uvedl Drábek v tiskovém prohlášení.

Kontrolní zpráva NKÚ sice uvádí, že změna organizace úřadů práce uspořila předloni přes 229 korun, tisková zpráva úřadu se však soustředila pouze na dodatky smlouvy, kvůli kterým se původní částka 435 milionů korun vyšplhala na dvě miliardy.

Drábek, který v říjnu opustil ministerské křeslo kvůli obvinění z korupce svého náměstka, také vyslovil podezření, že NKÚ pracuje na politickou objednávku: „s rozšířením smluvních závazků roste zákonitě i cena. Titulek tiskové zprávy, který se snaží navodit dojem, že za stejný objem práce zaplatilo ministerstvo víc peněz, je jen dokladem zpolitizování práce NKÚ pod vedením bývalých poslanců za ČSSD a ODS.“

Kontrola

Kontroloři se zaměřili na úřad práce, který od dubna 2011 změnila reforma exministra Drábka. Vznikl "superúřad" s krajskými pobočkami a kontaktními místy a převzal část agendy od radnic. Od ledna 2012 úředníci dostali nový systém pro výplatu dávek.

Ministerstvo pod Drábkovým vedením ho nevybralo v tendru, připojilo se jen k rámcové smlouvě resortu vnitra s firmou Fujitsu na produkty Microsoft. Vedení ministerstva uvádělo, že se díky změnám ušetří. Nový systém od počátku provázejí potíže a kritika.

Ministerstvo práce chce podle své mluvčí Štěpánky Filipové to, na co poukazuje NKÚ, napravit. "Víme, že věci se systémem nebyly v pořádku. Ministr předloží v září vládě návrh řešení do vysoutěžení nového dodavatele. Součástí bude i návrh, jak by se měly řešit dodatky," uvedla Filipová.

Nápravu chystala už exministryně Ludmila Müllerová (TOP 09), která Drábka ve funkci vystřídala. Resort pod jejím vedením připravoval obří tendr na dodavatele za 1,4 miliardy. Koníček přípravy zastavil.

-ČTK-

mevMartin Nevyhoštěný

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…