Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

EET podle ministryně Schillerové sníží počet finančních kontrol

Alena Schillerová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alena Schillerová. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Karlovy Vary Smyslem EET je také to, že budou podnikatelé méně obtěžováni kontrolory z finančních úřadů, slibuje vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová. Třetí fáze EET začíná v květnu.

„Slýchali jsme celou řadu černých scénářů, jak to nebude fungovat a jak budou zavírat obchody. A tyto scénáře se nepotvrdily,“ zdůraznila v pátek před sálem zcela naplněným řemeslníky, zástupci řemeslných cechů a spolků vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová.

Akce, kterou pořádala Asociace malých a středních podniků (AMPS) spolu s ministerstvem financí a Finanční správou v rámci veletrhu Střechy Praha na výstavišti v pražských Letňanech, byla součástí informační kampaně před zahájením třetí fáze elektronické evidence tržeb (EET), která startuje v květnu. Tato fáze se týká i svobodných povolání či lékařů. „Zavedení EET jistě přispělo k narovnání podnikatelského prostředí,“ uvedl na páteční akci předseda představenstva AMPS Karel Dobeš.

Ministryně financí Alena Schillerová na tiskové konferenci k výsledku...
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) hovoří s novináři po jednání...

Připomněl, že Německo od ledna letošního roku zavedlo podobný systém a že o povinnosti vydávat na všechno účtenku nikdo nediskutuje. Diskuse, a to podle něj velmi intenzivní, se vedou pouze o tom, že nový systém významně zvyšuje objem odpadu, který je třeba likvidovat jinak než papírový odpad.

Schillerová v reakci na četné dotazy z publika mimo jiné uvedla, že smyslem zavedení EET také bylo snížit počet finančních kontrol a tak odlehčit podnikatelskému sektoru. EET totiž podle ní finanční správě umožní získat zásobu dat, z jejichž analýzy vyplynou vodítka pro posuzování oprávněnosti daňového účetnictví podnikatelů, takže nebude nutné vysílat do provozovny kontrolory. Vicepremiérka také potvrdila, že platby platebními kartami jsou z EET na základě rozhodnutí Ústavního soudu vyňaty. Ministerstvo financí a Finanční správa by si naopak chtěly vyšlápnout na falešné průvodce, kteří provádějí cizince po Praze a velkých městech za takzvané spropitné.

Další dotaz z publika se týkal příjmů z pronájmu, inkasovaných v hotovosti. Martin Šabo z ministerstva financí a Jiří Fojtík z Finanční správy potvrdili, že EET se netýká lidí, kteří pronajímají byt nebo i několik bytů, nýbrž majitelů hotelů či bytových domů, kteří poskytují ubytovací služby. Šabo zároveň zdůraznil, že data, která stát prostřednictvím EET získá, nejsou konkurenčně zneužitelná. Neobsahují podle něj žádné informace o zákaznících nebo o druzích prodaného zboží, pouze kdo a kolik právě od zákazníka inkasoval.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Šéf Applu Tim Cook | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Šéf Applu Tim Cook | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Šéf Applu Tim Cook | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...