3. ledna 2008 7:44 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Hypotéky podraží všem

Prodej nemovitosti zatížené hypotékou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prodej nemovitosti zatížené hypotékou | foto: archiv Jaga Media

PRAHA Češi si v tomto roce za hypotéky výrazně připlatí. Podraží totiž nejen nové, ale i stávající hypoteční úvěry. Zatímco v loňském listopadu byla průměrná sazba hypoték 5,28 procenta, v průběhu roku 2008 se může přiblížit k sedmi procentům.

„Někteří lidé mohou za hypotéky zaplatit o dva tisíce korun měsíčně více,“ řekl LN Petr Stuchlík, člen představenstva společnosti Fincentrum. Podle něho čeká hypoteční trh zpomalení růstu.

Podobně se vyjadřují rovněž představitelé hypotečních bank. „Určitě se nebude opakovat boom posledních dvou let, přesto stále počítáme s mírným nárůstem zájmu o hypotéky,“ uvedl Rostislav Trávníček, mluvčí Českomoravské hypoteční banky.
Lidem, kterým letos končí fixace, mají dvě možnosti, jak hypotéku splácet dál. Buď využijí nabídky banky, u které mají dosud uzavřenou smlouvu, nebo mohou přejít ke konkurenci.

„Češi jsou konzervativní a neradi mění bankovní instituce. Proto po skončení první fixace nabízejí banky klientům zbytečně vysoké sazby a spoléhají na to, že klient nabízené podmínky přijme,“ dodal Stuchlík.

S tím nesouhlasí Helena Dušková z Wüstenrot. „Podmínky smlouvy jsou nastaveny tak, že zákazník má garanci stejně vysokých úroků, jaké poskytujeme novým klientům,“ řekla Dušková.

Stuchlík si přesto myslí, že lidé budou o změně banky v čím dál větší míře uvažovat. Podle něho tak v následujících letech vzroste zájem o takzvané refinancování, což je získání výhodnější úrokové sazby u jiné banky. „Hlavně menší banky si od refinancování hodně slibují. Mnohé z nich totiž přišly na trh pozdě a nestačily si vybudovat dostatečně početnou klientelu,“ uvedl Stuchlík.

Nájemné byty budou zajímavé

Mnoho lidí bude kvůli rostoucím cenám nemovitostí, sazeb hypotečních úvěrů a postupné deregulaci nájmů dávat v čím dál větší míře přednost bydlení v nájmu, které může být finančně výhodnější než splácení vlastního bydlení. „Například byt, který při financování na hypotéku včetně všech poplatků bude stát majitele v roce 2008 měsíčně devatenáct tisíc korun, může zájemce pronajmout za třináct tisíc korun včetně poplatků za služby a energie,“ vysvětluje Stuchlík.

Další podrobnosti o zdražení hypoték
se dočtete ve čtvrtečním vydání deníku