17. října 2009 20:40 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Janota chce odvolat šéfku dohledu nad loteriemi

Eduard Janota | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eduard Janota | foto: ČTK

PRAHA Ministr financí Eduard Janota se rozhodl odvolat ředitelku odboru dohledu nad loteriemi Milušku Vrlovou. Úřad zatím odmítá sdělit důvody odchodu.

Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob podle serveru Aktuálně.cz, který na odvolání upozornil, řekl, že Janotův krok nesouvisí s případem kolem Sazky a Bezpečnostní informační služby (BIS).

Jakob pouze potvrdil, že ministr se rozhodl Vrlovou odvolat. Učiní tak prý v nejbližších dnech a důvody ministerstvo zveřejní až později.

BIS se zabývala Sazkou
Podle Aktuálně BIS prověřovala Sazku, a to na žádost tehdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS) a ministra školství Ondřeje Lišky (SZ). Ti údajně několik měsíců dostávali zprávy BIS a proti vedení Sazky připravovali razantní akci. Na základě zpráv kontrarozvědky prý totiž dospěli k závěru, že některé aktivity Sazky ohrožují vnitřní bezpečnost státu. Oba politici se údajně také snažili zjistit, proč chybějí peníze v českém sportu a nakolik za to může management Sazky.

Topolánek označil informace serveru za cílené útoky, Liška úkolování BIS popřel. Bývalý premiér uvedl, že o zvláštní pozornost BIS směřovanou k Sazce "nežádal a žádat ani nemusel" - BIS se prý o Sazku zajímala sama. "Sazka byla v hledáčku BIS a standardním způsobem kontrolována touto službou již před mým nástupem. Já jsem dostával pravidelné svodky," řekl.

Ze zpráv kontrarozvědky prý vyplývá, že loterijní firma měla vliv například na jmenování bývalých šéfů státního dozoru nad hazardem Petra Vrzáně a Michala Morawskeho, bývalého referenta Jiřího Kolingera či náměstka exministra Bohuslava Sobotky Jaroslava Šulce. Ředitel Sazky Hušák i bývalí úředníci ministerstva financí ale tato tvrzení popřeli.

ČTK