17. srpna 2009 10:38 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Janota varuje před gigantickým schodkem. Jak chtějí strany šetřit?

Ministr financí Eduard Janota (vlevo) a poslanec ODS Michal Doktor byli 16. srpna hosty pořadu České televize Otázky Václava Moravce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Eduard Janota (vlevo) a poslanec ODS Michal Doktor byli 16. srpna hosty pořadu České televize Otázky Václava Moravce. | foto: ČTK

PRAHA Za „maďarskou cestu“ označil ministr financí Eduard Janota český rozpočet na příští rok. Podle nových odhadů by se totiž jeho schodek mohl vyšplhat až na 230 miliard korun, což by mohlo zemi přivést na pokraj bankrotu, jako se to stalo v Maďarsku. Janota proto požaduje drastické škrty.

Janota: Škrtat kde se dá, zvýšit daně

* DPH: snížená sazba by se měla zvýšit z devíti na jedenáct procent, základní sazba o jeden procentní bod na 20 procent.
* Zdvojnásobení daně z nemovitostí
* Výdaje (především sociální dávky) seškrtat o 40 miliard

Ministerstvo financí nyní kvůli stále horšímu výhledu hospodaření přišlo s plánem, který má ušetřit až 40 miliard korun ze státních výdajů, především na sociálních dávkách. Spolu se zvýšením daní se tím má schodek srazit na únosnějších 160 miliard. S ohledem na předčasné volby se však Janota obává, že pro změny nenajde dostatečnou podporu.

ODS: Daně by se mohly i snížit

* Zrušení daně z převodu nemovitostí
* DPH: snížená sazba by se měla zvýšit z devíti na dvanáct procent, základní naopak snížit na 18 procent.
* Zrušení šrotovného

"Jsem přesvědčen, že v předvolebním období to žádná z politických stran nebude chtít připustit. Problém se tím ale pouze odloží a vládní garnitura, která nastoupí po volbách, se tím chtě nechtě bude muset zabývat," prohlásil Janota.

Podle ministra financí neexistuje jiná cesta, jak hrozící deficit ve výši "maďarských" sedmi procent hrubého domácího produktu zvládnout.

ČSSD: progresivní a milionářská daň

* Zvýšení daní podnikům
* Progresivní zdanění
* Milionářská daň pro mzdu na 1,2 milionu korun ročně
* Výdaje seškrtat o 20 miliard (především provozní náklady)

Janota chce svůj balíček navrhovaných změn přiložit k novému rozpočtu, který předloží vládě.

Ten bude vycházet ze současných zákonem stanovených výdajů a v součtu se tak objeví cifra minus 230 miliard. Přestože se na nutnosti šetřit shodují všechny strany, o podobu úspor se ještě strhne ostrý boj.

 

Další podrobnosti o problémech státní pokladny si přečtěte v pondělním vydání deníku

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…