10. prosince 2014 14:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Jurečka uklidňuje zuřící Poláky: víc kontrolujeme jídlo z jiných zemí

Mnistr zemědělství Marian Jurečka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mnistr zemědělství Marian Jurečka. | foto: Petr Topič, MAFRA

PRAHA/VARŠAVA Čeští kontroloři pověřovali víc potraviny z Německa, Nizozemska a Belgie než z Polska. Upozornil na to ve středu ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Polskému protějšku Marku Sawickému o tom údajně poslal písemné důkazy.

Z tabulky přiložené k dopisu do Polska však vyplývá, že u zahraničních potravin letos pocházelo nejvíce odebraných vzorků skutečně z Polska. Čísla dokládající Jurečkova tvrzení v příloze dopisu, kterou úřad rozeslal novinářům, chybí.

Z přiložené tabulky vyplývá, že kontroloři odebrali letos přes 32 tisíc vzorků potravin od českých výrobců. Z Polska pocházelo 4500 odebraných vzorků, což bylo zhruba o 1 400 víc než z Německa a dvojnásobné množství než ze třetího Španělska.

Graf, který podle ministerstva zemědělství údajně ukazuje, že jiné země...

Graf, který podle ministerstva zemědělství údajně ukazuje, že jiné země...

Poláky pobouřilo nařízení, které mělo údajně požadovat bedlivější kontroly potravin z jejich země než z dalších států. Česká strana možnou diskriminaci polských producentů popírá.

Zboží od našich severních sousedů figuruje z pohledu celkově odebraných vzorků na druhém místě i v inkriminovaném období od 7. srpna, tedy od doby, kdy Rusko vyhlásilo sankce na dovozy vybraných potravin ze Západu.

PSALI JSME:

„Ministru Sawickému předkládám statistický přehled jako důkaz toho, že naše dozorové orgány Státní veterinární správa a Státní zemědělská a potravinářská inspekce nekontrolovaly polské potraviny nebo potraviny dovážené z Polska více než z jiných zemí,“ uvedl Jurečka.

Z čísel je podle něho vidět, že české dozorové orgány víc kontrolovaly například potraviny z Německa, z Nizozemska nebo Belgie.

Lidovky.cz, ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?