Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Konec eura nevyřeší krizi EU, říká legendární britský komentátor

Německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident François Hollande... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident François Hollande... | foto: Reuters

PRAHA Nikdo nikdy nevyšel do ulic kvůli nějaké směrnici EU. Lidi ale zajímá debata o tom, kolik milionů se platí do Bruselu, říká zahraniční šéfkomentátor Financial Times Gideon Rachman.

Německo bude mít hlavní slovo při řešení trojice krizí, které dnes oslabují Evropu, od přílivu uprchlíků přes vztah s Ruskem až po odchod Británie z EU. „Zatím se Němci projevovali mnohem liberálněji a tolerantněji, než jsem čekal. Ale i to se může změnit,“ říká respektovaný britský komentátor Gideon Rachman, který vPraze přednáší výroční poradě českých velvyslanců.

Pozice spolkové kancléřky Angely Merkelové, která zítra přijede jednat s českými politiky iobudoucnosti společné Evropy, je přitom podle Rachmana silnější než na jaře. Pomohlo jí hlavně to, že se zastavil proud uprchlíků. Právě ona bude klíčovou postavou při jednání o brexitu s další silnou dámou, britskou premiérkou Theresou Mayovou.

„Začínám věřit, že se brexit opravdu uskuteční,“ říká dlouholetý pozorovatel světové politiky a přiznává, že takový vývoj nepředpokládal. Němci podle něj mají silný ekonomický zájem na setrvání Británie v užším svazku, na ostrovech pak vládne hlavně politický pragmatismus.

Pragmatik Schäuble býval muž velkých idejí

Zajímavý je v očích Rachmana, který je zahraničním šéfkomentátorem listu Financial Times a působil též v týdeníku The Economist, obrat německého ministra financí Wolfganga Schäubleho. Ten i v nedávném rozhovoru pro LN prohlásil, že dnes není doba pro velké vize.

„Je zajímavé, že to říká zrovna on, protože dříve byl mužem velkých idejí,“ podotýká Rachman.

Ministr financí Německa Wolfgang Schäuble.

Ministr financí Německa Wolfgang Schäuble.

Za obratem strážce spolkové kasy může být prostě to, že v současnosti neexistuje v osmadvacítce shoda na základních ideálech asměřování. Atřeba tak dřívější německý idealista přebírá pragmatickou roli tradičně zastávanou Británií. Dnes podle Rachmana jednotná Evropa vizi potřebuje.

Mění se ale i vnímání EU ze strany běžných občanů, což ukázala i debata před hlasováním obrexitu. „Unie byla vždy technicistní téma, které málokoho zvedlo ze židle. Nikdo nevyšel do ulic kvůli nějaké směrnici. Lidi ale zajímá debata o tom, kolik milionů liber se platí z Londýna do Bruselu,“ popisuje. Souhlasí pak se Schäublem v tom, že Evropa musí dokázat běžným občanům, že dokáže řešit problémy.

I když byl dříve sám skeptický ke společné evropské měně, nevidí Rachman řešení problémů ve zrušení eurozóny, jak navrhuje třeba americký nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz. „Rozklad eura by mohl spustit globální finanční krizi,“ varuje.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...