Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena -2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Obří dům z 19. století v centru Prahy zlevnil na 299 milionů. Rozjíždí se třetí aukce

Administrativní centrum U Půjčovny 10 poblíž hlavního nádraží v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Administrativní centrum U Půjčovny 10 poblíž hlavního nádraží v Praze. | foto: ÚZSVM

PRAHA Pokud se podaří pro rozlehlou budovu v pražské ulici U Půjčovny nedaleko hlavního nádraží najít kupce, bude to největší letošní prodej státního majetkového úřadu. Ve dvou po sobě jdoucích aukcích však na dům s lukrativní polohou v centru metropole nepřišla jedina nabídka. V pondělí začal pokus číslo tři.

Při pohledu na omšelý dům s pěti podlažími je zřejmé, že do něj bude třeba investovat hodně peněz. Na druhou stranu se objekt nachází jen pár stovek metrů od hlavního nádraží a podobných objektů v centrální Praze už k mání mnoho není. Proto je nezájem investorů trochu překvapivý.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který nyní budovu spravuje, ohlásil třetí aukci v pondělí, nabídky očekává do 1. února příštího roku. V prvním kole byla cena 390 milionů, ve druhém klesla na 351 milionů. Třetí pokus přináší novou nabídku – 299 milionů korun.

„V průměru se nemovitosti prodávají nejčastěji právě ve třetím nebo čtvrtém kole,“ věří v úspěch dalšího prodeje mluvčí úřadu Radek Ležatka.

Ve hře je objekt z roku 1841, který se nachází na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny. Původně se jednalo o pobočku Stavovského divadla, scéna však nebyla příliš úspěšná. Dům později koupil stát, který ho využíval například jako zastavárnu, aukční halu nebo půjčovnu. Sloužil také jako sklad Tuzexu či sídlo nejrůznějších podniků. Naposledy tamní kanceláře využíval Úřad průmyslového vlastnictví.

Jako nepotřebný jej nyní prodává majetkový úřad ÚZSVM. Na starosti má podobné případy, kdy domy či jiný majetek nechce žádné město, obec nebo státní instituce. Spravuje i věci či nemovitosti soukromých vlastníků, kteří umřou bez dědiců nebo propadnou státu po pachatelích trestných činů.

Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny v centru Prahy (na snímku...
Pětipodlažní rohový dům byl v minulosti divadlem, sloužil i jako kancelřská a...

Ve dvou vyhlášených aukcích na zmíněný dům dorazila pouze obálka s dopisem, že uchazeč má o objekt zájem, ovšem za nižší cenu. „Ale i kdyby tam číslo bylo, tak pokud by bylo nižší než stanovená minimální cena, nemohli bychom nabídku ze zákona akceptovat,“ řekl mluvčí Ležatka.

Uznává, že rozsáhlý objekt bude vyžadovat značné investice, navíc se nachází v památkové rezervaci, což může investorské záměry komplikovat.

STÁT PRODÁVÁ

  • Majetkový úřad se mimo jiné zabývá prodejem nemovitosti či věcí zanechaných člověkem bez dědiců nebo zabavených pachatelům trestných činů.
  • Objevují se mezi nimi kuriozity i lukrativní příležitosti ke koupi. Podle zákona je majetek, který připadne ÚZSVM, nejdříve nabízen jiným státním institucím.
  • Pokud neprojeví zájem nebo si ho ÚZSVM sám neponechá či ho nepřevede bezúplatně jiným subjektům, jako jsou kraje a obce, teprve poté je možné ho nabídnout k prodeji.
  • ÚZSVM loni zvýšil příjmy o 83 procent na 1,933 miliardy korun v porovnání s rokem 2014.

„Na druhou stranu jde o jeden z posledních volných objektů v centru Prahy. Poměrně ojedinělá je i možnost zřízení vlastního parkoviště,“ dodal mluvčí. Ve vnitrobloku se nachází parcela o výměře 699 metrů čtverečních, která by mohla po úpravách sloužit právě jako parkoviště. To je ve středu hlavního města velká výhoda.

Jediný srovnatelný prodej majetkového úřadu v tomto roce byla neúspěšná aukce pražské barokní perly Invalidovny. Za ni chtěl stát bezmála 638 milionů. Nepřišla ale žádná nabídka, další osud Invalidovny se v současné době řeší. Jisté je, že její komerční využití by bylo velmi obtížné.

U domu poblíž hlavního nádraží je situace trochu jiná. Kromě patnácti bytů má i kancelářské prostory a velký sál využitelný například pro konference nebo firemní školení. V pěti podlažích je k dispozici šest a půl tisíce metrů čtverečních.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Co bude dál? Zákon o majetku státu říká, že v prvním kole je povinností úřadu nastavit minimální kupní cenu alespoň ve výši dané znaleckým posudkem. Pokud se sejde více oceňovacích metod, měl by prodávající nasadit nejvyšší cenu.

Až ve druhém a dalších kolech je možné minimální cenu snižovat. Tu stanovuje ředitel příslušného územního pracoviště ÚZSVM s ohledem na znalost místních poměrů a situaci na trhu. Udělat to ale nemusí a objekt může nabízet v různých aukcích neustále za stejnou cenu.

DIVADLO, TUZEX, ZASTAVÁRNA

  • Budova na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny vznikla na popud tehdejšího ředitele Stavovského divadla Augusta Stögera, který se rozhodl postavit novou budovu pro reduty a bály podle plánů Jana Jindřicha Frenzela.
  • Zahajovací reduta se konala 24. ledna 1841. Sál měl rozměry 29x19 m, hlediště mělo 19 lóží a 2 galerie. Kapacita byla 232 sedících a 700 stojících diváků. Divadlo nebylo příliš navštěvováno, kvalita jeho produkcí klesala. Poslední představení se konalo 2. dubna 1846.
  • Následně budovu koupil stát, který ji přeměnil na zastavárnu, aukční halu a půjčovnu.
  • V novodobé historii tam sídlila celá řada podniků či úřadů a také sklad a kanceláře Tuzexu.
  • Posledním uživatelem byl Úřad průmyslového vlastnictví.

Zdroj: ÚZSVM

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Velký srovnávací test kombíků: Opel, Renault, Kia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...