13. září 2014 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Majitel magistrátního sídla zve Hudečka „na kobereček“ do Four Seasons

Pražský primátor Tomáš Hudeček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský primátor Tomáš Hudeček. | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Pražský primátor Tomáš Hudeček dostal v pátek neobvyklé pozvání. Majitel Škodova paláce, v němž sídlí stovky magistrátních úředníků, Hudečkovi nabídl schůzku v luxusním hotelu Four Seasons. Ve středu ráno tam měli probrat spor o nájemné ve zmíněném Škodově paláci. Nejde však o standardní obchodní jednání – má k němu dojít před zraky novinářů. A primátor na schůzku podle všeho pošle jen náhradu.

Soudní spor o výši nájemného ve Škodově paláci se táhne víc než rok. A jeho majitel, britský finančník David Maxwell ze společnosti Guyana Holding se snaží různými způsoby přivést pražské politiky k jednání o smíru.

Ve čtvrtek přistoupil k nezvyklému způsobu – pozval primátora Tomáše Hudečka do luxusního hotelu Four Seasons v centru hlavního města. Na středu 17. září však svolal na stejné místo i zástupce médií, což rozhodně nenasvědčuje tradičnímu obchodnímu jednání, ale spíše jakési veřejné konfrontaci před zraky novinářů.

PSALI JSME:

„Jsme si vědomi toho, že transparentnost výkonu veřejné správy považujete za jednu z priorit ve vedení hlavního města. V tomto duchu je naše pozvánka k jednání určena rovněž zástupcům pražských sdělovacích prostředků, jejichž účast na naší schůzce bude více než vítána,“ stojí v pozvánce podepsané Pamelou Valasuovou, ředitelkou magistrátního „domácího“, společnosti Guyana Holding.

Ve složitém sporu jde o výši nájemní smlouvy na sídlo úředníků, která počítá se zaplacením čtyř a půl miliardy korun za dvacet let. Magistrát cenu považuje za nemravnou a prostřednictvím soudu se pokouší o její snížení na polovinu.

ŠKODŮV PALÁC:

  • 2003. Společnost ČEZ nabízí budovu k prodeji hlavnímu městu za 1,7 miliardy, Praha odmítá.

  • 2005. Škodův palác kupuje společnost Copa Retail podnikatele Sebastiana Pawlowského. Utratil za ni 850 milionů.

  • 2006. Původně nechtěnou budovu si Praha pronajímá jako sídlo pro své úředníky. Cena: 4,5 miliardy za 20 let.

  • 2007. Pawlowski se v tichosti zbavil firmy Copa Retail, prodal ji společnosti Guyana Holdings sídlící v Lucembursku.

  • 2013. Dlouho se spekulovalo, komu Guyana Holdings patří. Před rokem vystoupil z anonymity britský finančník David Maxwell, který se k vlastnictví přihlásil.

  • 2013. Praha zažalovala svého ”domácího” kvůli údajně nemravné výši nájmu. Žádá snížení o 47 procent.

Poslední smírnou nabídku společnosti Guyana Holding (respektive dceřinné Copy Retail) na slevu 526 milionů korun minulý týden zástupci Prahy odmítli.

Na jednání ve Four Seasons však primátor Tomáš Hudeček nedorazí. Místo sebe pravděpodobně pošle zastupitele za TOP 09 Pavla Richtera a právníka Vladimíra Zoufalého, který město v soudním sporu zastupuje.

„Není možné, abych chodil na každé jednání. A tito lidé jsou v tomto případu určitě kompetentnější než já,“ vysvětlil Lidovkám.cz Hudeček. Zároveň mu připadá zvláštní, když si jej obchodní partner zve na schůzku, na níž budou zároveň i novináři.

mipMichal Pavec

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na Lidovky.cz