Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie -3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
19. července 2011 19:43 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ministři se neshodli na rozpočtu, rozhodne vláda

Ministr financí Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Porada ekonomických ministrů nedospěla k dohodě o podobě rozpočtu na rok 2012 a ani k dohodě ohledně sazeb DPH. Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) rozhodne až ve středu vláda o jedné ze dvou již dříve předložených variant, tedy o zavedení devatenáctiprocentní sazby daně z přidané hodnoty nebo o výrazných škrtech ve výdajích ministerstev. Žádná jiná varianta podle něj nepřipadá v úvahu.

Vládní Věci veřejné devatenáctiprocentní DPH odmítají, v případě jejího schválení požadují dvě sazby DPH. VV se rovněž nelíbí případné škrty v rozpočtech ministerstev, která ovládají, tedy dopravy a školství.

ČTĚTE TAKÉ

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) po dnešním jednání novinářům řekl, že ministři prodiskutovali i návrhy Věcí veřejných. "Nicméně na vládě se budou projednávat ty dvě základní varianty," uvedl. Drábek stejně jako jeho stranický kolega Kalousek, který obě varianty předložil, preferuje variantu s devatenáctiprocentní sazbou DPH. Ministři za Věci veřejné odešli ze schůzky, aniž odpověděli na otázky novinářů.

V návrhu státního rozpočtu Kalousek počítá s tím, že by se sjednocením DPH na 19 procentech už v příštím roce snižoval deficit razantněji.

Místo škrtů vyšší DPH
Devatenáctiprocentní DPH podle návrhu státní pokladně vynese 22 miliard korun navíc. Místo původně zamýšlených 3,5 procenta by tak deficit klesl na 3,2 procenta hrubého domácího produktu. Schodek v příštím roce by činil 95 miliard namísto nyní plánovaných 105 miliard korun.

Tuto variantu Kalousek preferuje s tím, že by se rychleji snížil deficit veřejných financí a rychleji by se stabilizoval vládní dluh. "Především příští rok bychom neriskovali deficit na důchodovém účtu," uvedl.

Vít Bárta

Kdyby se strany nyní nedohodly na sjednocení sazby DPH na 19 procentech s plánovanou výjimkou pro knihy, noviny a léky, měl by platit nynější plán s postupným sjednocením DPH na 17,5 procenta.

VV chtějí dvě sazby
Navýšení DPH odmítají Věci veřejné, dokud nebudou mít jistotu, že výdaje rozpočtu budou podle nich účelné. Pokud DPH zvýšena bude, chtějí VV dvě sazby daně. "Považujeme za výhodné zkombinovat zvýšení DPH buď s navýšením firemních daní o jeden procentní bod, nebo se snížením daňových výjimek. To by mohlo vynést šest až osm miliard korun. Řešením by bylo i zavedení progresivní daně z příjmu," uvedl předseda poslaneckého klubu nejmenší vládní strany Vít Bárta.

VÍCE O PODOBĚ ROZPOČTU

Premiér Petr Nečas (ODS) plány VV zvýšit daně firmám odmítá. "Jsem přesvědčen, a se mnou 99 procent odborníků na ekonomii, že zvyšovat přímé daně v období křehkého ekonomického růstu je ekonomická hloupost," řekl dnes novinářům. O výjimkách z DPH sjednocené na 19 procentech je ochoten diskutovat, aby zvýšil průchodnost návrhu. Sjednocením DPH by se zdražila voda, potraviny, MHD či kultura.

Za mandatorní výdaje stát letos podle návrhu utratí 557 miliard, příští rok 580 miliard a v roce 2014 více než 645 miliard korun. Splátky úroků ze státních dluhů vzrostou z letošních 78 miliard na 82 miliard v příštím roce a 105 miliard v roce 2014.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...