Sobota 15. srpna 2020svátek má Hana 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nový pán loterií přichází ze Strakovky. Hazard bude kontrolovat Blaha

Hazard (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hazard (ilustrační snímek). | foto: Shutterstock

PRAHA Dnes je poslední den šéfem Státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi Jan Řehola, kterého ve středu odvolal ministr financí Andrej Babiš. Od pondělí jej vystřídá nový "pán loterií", který rozhoduje například o bytí, či nebytí konkrétních heren s videoloterijními terminály. Podle zjištění serveru Lidovky.cz se jím stane Karel Blaha, který dosud působil na Úřadu vlády v sekci Legislativní rady.

"Pan Blaha je specialistou na posuzování dopadu legislativy, a proto je podle mě tím správným odborníkem, který má připravovat nový loterijní zákon. Bude schopen jej posoudit ve všech aspektech včetně sociálních," potvrdil Blahovo jméno Ondřej Závodský, náměstek ministra financí pro oblast hazardu a hospodaření se státním majetkem. Nový loterijní zákon má být připraven tak, aby mohl nabýt účinnosti od 1. ledna roku 2016.

Blahovým nejbližším úkolem ovšem bude urychlit proces rušení licencí pro videoterminály. U nich je jádrem problému fakt, že jejich provozovatelům vydávalo licence ministerstvo, a to i s desetiletou platností až do konce roku 2014 a obce nemohly účinně jejich šíření ve svých katastrech regulovat.

K TÉMATU

Přes výzvy ombudsmana i rozhodnutí Ústavního soudu, který ve sporech o hrací automaty dal už v roce 2011 za pravdu obcím, jež chtěly rozhodovat i o „neregulovaných“ VLT, argumentovalo ministerstvo hrozbou arbitráží od provozovatelů hracích terminálů. Zareagovalo až loni, kdy ústavní soudci zrušili přechodné ustanovení loterijního zákona, že do konce roku 2014 platí ministerská povolení, a až pak obce mohou hazard na svém území omezovat. Teprve poté začalo ministerstvo licence rušit. A šlo to velmi pomalu. Celkový počet řízení přesáhl 1200. A odbor za minulý rok vyřídil necelou stovku.

Kromě toho pak má Blaha za úkol během března připravit novelu loterijního zákona, která hraní na videoloterijních terminálech omezí. Dosud totiž platí jakási dvojkolejnost u hracích automatů. Existují totiž dva typy: výherní hrací přístroje (VHP), jejichž provoz povolují obce na jeden rok, a videoloterijní terminály (VLT), které povolovalo ministerstvo financí od roku 2004 až na deset let. Rozdíl je ovšem v regulaci, ačkoliv pro hazardní hráče jde v podstatě o shodné „mašiny“.

U VHP existují zákonné limity, kolik se na nich dá prosázet podle typu provozovny, kde stojí. Třeba v obyčejné hospodě jde do herního přístroje hodit v jedné hře jen dvě koruny, vyhrát v ní maximálně tři stovky a prohrát jde nanejvýš tisícovku za hodinu. Limity se pak zvyšují pro hernu a nejvyšší jsou pro kasino. Naopak u VLT žádné rozdíly nejsou, takže za vyšší výhrou není třeba do kasina. Do videoterminálů se dá kdekoliv najednou hodit tisícovka, vyhrát až deset milionů a za hodinu prohrát i více než čtvrt milionu. Výplata tak může zmizet i v hospodě za pár minut.

"Chci, aby se co nejdříve sblížily limity u obou typů hracích zařízení," upřesnil Závodský.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!