Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav 4 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Pepřenky a holínky jsou k ničemu. Jurečka stopl tendry za stovky milionů

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDÚ-ČSL). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDÚ-ČSL). | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDÚ-ČSL) zrušil či pozastavil několik výběrových řízení v celkové hodnotě několika stovek milionů korun. Pozastavené zakázky bude podle něj třeba přepracovat s ohledem na zachování maximální hospodárnosti nakládání s veřejnými prostředky.

Mezi pozastavenými zakázkami je pět z oblasti informačních technologií v celkové hodnotě 600 milionů korun, ale také například marketingový projekt na propagaci sladkovodních ryb hrazený z evropských fondů za 60 milionů korun bez DPH.

Autobus double-decker nepotřebují

"Původní projekt směřoval na utracení peněz například na pronájem anglického autobusu double-decker, nákupy filetovacích nožů, pepřenek či holínek," uvedl ministr Jurečka s tím, že to považuje za plýtvání.

"Po předchozí kampani na 'Rybu domácí' v hodnotě 150 milionů korun se prodeje ryb v zásadě nezměnily. Ministerstvo zemědělství navíc bude muset vrátit v této souvislosti zhruba 30 milionů Evropské komisi. Navrhnu, aby ušetřené prostředky byly použity na investice rybářských podniků do modernizace," dodal Jurečka.

Zrušeny byly také dvě zakázky na zajištění mediálního a marketingového servisu pro ministerstvo, každý zhruba za jeden milion korun bez DPH. Podle Jurečkova dřívějšího vyjádření problematické smlouvy pocházejí ze starší doby, než z působení jeho předchůdce Miroslava Tomana.

Zákaz vypisování zakázek

Jurečka po svém nástupu do čela ministerstva na přelomu ledna a února oznámil, že do odvolání pozastavuje vypisování a přidělování veřejných zakázek a smluv, jejichž hodnota přesahuje půl milionu. U těchto tendrů si nechal znovu předložit podklady ke smlouvám s tím, že až podle nich rozhodne o dalším postupu.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...