8. prosince 2014 13:19 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Poláci zuří kvůli kontrolám potravin. Naše jídlo nikoho neotrávilo, tvrdí

jídlo potraviny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy jídlo potraviny | foto: Česká pozice

VARŠAVA Polské zemědělce rozčílilo údajné nařízení českých úřadů bedlivěji kontrolovat polské potraviny. Chtějí si proto stěžovat u Evropské komise. České úřady tvrdí, že se kontroly netýkají pouze polských potravin a že měří všem stejným metrem.

Nespokojenost míří z nejvyšších míst ve Varšavě.

„Neslyšel jsem nikdy o Čechovi, který by zemřel na otravu polským jídlem. Avšak několik Poláků zemřelo po vypití českého alkoholu, který se prodával nejen v České republice, ale také v Polsku,“ řekl polský ministr zemědělství Marek Sawicki. Poukázal na metanolovou aféru, která si nejen v Česku vyžádala přes pět desítek životů.

O údajných zpřísněných kontrolách polských potravin českými úřady prý už Sawicki informoval Evropskou komisi. Kontrol se neobává, nechce ale připustit, aby se týkaly potravin pouze z jedné země.

PSALI JSME:

Polská média v pondělí informovala o tom, že Odbor kontroly, laboratoří a certifikace Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) vydal zvláštní pokyn, podle kterého mají být právě polské potraviny zvlášť důkladně kontrolovány.

Pod pokynem je prý podepsán šéf odboru Jindřich Pokora. Polská média zdůrazňují, že o potravinách z jiných zemí se dokument nezmiňuje. Důkladnou kontrolou mají projít ovoce a zelenina, zvláštní pozornost se má věnovat jablkům, masu, uzeninám, mléku, všem druhům sýrů, rybám a výrobkům z ryb.

Češi: nevíme, jaké nařízení myslí

SZPI ale netuší, o jaké nařízení jde. „V SZPI samozřejmě existují tisíce interních dokumentů,“ řekl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. „Komentovat dokument, u něhož nám nikdo není schopný říci, o co vlastně jde, prostě není možné,“ poznamenal.

Úřad podle něj provádí kontroly výhradně na základě systému takzvané kontroly rizika. „To znamená, že tam není žádné apriorní nebo bezdůvodné zaměření na konkrétní zemi,“ dodal mluvčí Kopřiva.

Například čerstvé ovoce a zeleninu, které mají být podle polských médií terčem diskriminačních kontrol, kontroluje inspekce na základě nařízení, které platí od října. Ukládá všem dovozcům vyjmenovaných druhů ovoce a zeleniny nahlašovat příchod zásilky do země nejméně dva dny předem.

„V této souvislosti inspekce zjistila nevyhovující šarže potravin z Polska, Německa a Rakouska,“ řekl mluvčí. Kontroly ale podle něj rozhodně nejsou zaměřeny vůči Polsku. Kontrolují se dovozy ze všech zemí, které do Česka ve větším množství uvedené komodity vozí.

„Chtěl bych jasně říci, že naše dozorové orgány měří všem stejným metrem! A není pravda, že se více zaměřujeme na zboží z Polska,“ uvedl na twitteru český ministr zemědělství Marian Jurečka.

Odpoledne prý bude volat polskému ministrovi zemědělství. „Abychom si to vyříkali a nevzkazovali si důležité věci přes média,“ poznamenal na Twitteru.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz