Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Praha chce příští rok hospodařit s příjmy 60,7 a výdaji 78,2 miliardy korun. Nejvíce investuje do dopravy

Pražský hrad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský hrad | foto: Shutterstock

Praha Vedení Prahy počítá v rozpočtu hlavního města v příštím roce s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 78,2 miliardy korun. Rozdíl město dorovná mimo jiné z peněz, které každoročně dostává od státu. Vyplývá to z návrhu rozpočtu, který v pondělí projednají pražští radní a který má ČTK k dispozici. Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

V příjmech budou nejvyšší částku tvořit daňové příjmy, téměř 60 miliard korun. Další peníze získá město z nedaňových příjmů nebo takzvaných transferů, což jsou například splátky půjček od městských částí.

Oproti letošku vzrostou běžné výdaje. Důvodem jsou například vyšší státní dotace na školství nebo státem nařízené zvýšení platů zaměstnanců veřejného sektoru, které musí zaplatit ze svého rozpočtu město. Vliv má také to, že město musí předfinancovat projekty městských částí, které budou následně proplaceny z evropských fondů. Běžné výdaje se navýší o zhruba 5,5 miliardy na 64,5 miliardy korun. Z toho skoro šest miliard půjde na chod městských částí.

Investice jsou podle dokumentu plánovány ve výši téměř 14 miliard Kč. Nejvíce peněz půjde do dopravy, více než pět miliard korun. Téměř dvě miliardy půjdou do infrastruktury a další více než miliarda na školství.

Návrh rozpočtu v pondělí projednají pražští radní a následně magistrátní výbory. Zastupitelé jej dostanou k projednání na prosincovém zasedání.

V prvním pololetí letošního roku skončilo hospodaření Prahy přebytkem 8,66 miliardy korun. Příjmy dosáhly 48,2 miliardy a výdaje 39,53 miliardy korun. Vliv na hospodaření měly vyšší příjmy a nižší běžné a kapitálové výdaje. V pololetí loňského roku Praha hospodařila s přebytkem 9,7 miliardy korun.

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR KVALITY (45-55.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč