Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
24. listopadu 2019 18:12 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Praha chce příští rok hospodařit s příjmy 60,7 a výdaji 78,2 miliardy korun. Nejvíce investuje do dopravy

Pražský hrad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský hrad | foto: Shutterstock

Praha Vedení Prahy počítá v rozpočtu hlavního města v příštím roce s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 78,2 miliardy korun. Rozdíl město dorovná mimo jiné z peněz, které každoročně dostává od státu. Vyplývá to z návrhu rozpočtu, který v pondělí projednají pražští radní a který má ČTK k dispozici. Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

V příjmech budou nejvyšší částku tvořit daňové příjmy, téměř 60 miliard korun. Další peníze získá město z nedaňových příjmů nebo takzvaných transferů, což jsou například splátky půjček od městských částí.

Oproti letošku vzrostou běžné výdaje. Důvodem jsou například vyšší státní dotace na školství nebo státem nařízené zvýšení platů zaměstnanců veřejného sektoru, které musí zaplatit ze svého rozpočtu město. Vliv má také to, že město musí předfinancovat projekty městských částí, které budou následně proplaceny z evropských fondů. Běžné výdaje se navýší o zhruba 5,5 miliardy na 64,5 miliardy korun. Z toho skoro šest miliard půjde na chod městských částí.

Investice jsou podle dokumentu plánovány ve výši téměř 14 miliard Kč. Nejvíce peněz půjde do dopravy, více než pět miliard korun. Téměř dvě miliardy půjdou do infrastruktury a další více než miliarda na školství.

Návrh rozpočtu v pondělí projednají pražští radní a následně magistrátní výbory. Zastupitelé jej dostanou k projednání na prosincovém zasedání.

V prvním pololetí letošního roku skončilo hospodaření Prahy přebytkem 8,66 miliardy korun. Příjmy dosáhly 48,2 miliardy a výdaje 39,53 miliardy korun. Vliv na hospodaření měly vyšší příjmy a nižší běžné a kapitálové výdaje. V pololetí loňského roku Praha hospodařila s přebytkem 9,7 miliardy korun.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...