Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Praha chce příští rok hospodařit s příjmy 60,7 a výdaji 78,2 miliardy korun. Nejvíce investuje do dopravy

Pražský hrad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský hrad | foto: Shutterstock

Praha Vedení Prahy počítá v rozpočtu hlavního města v příštím roce s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 78,2 miliardy korun. Rozdíl město dorovná mimo jiné z peněz, které každoročně dostává od státu. Vyplývá to z návrhu rozpočtu, který v pondělí projednají pražští radní a který má ČTK k dispozici. Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

V příjmech budou nejvyšší částku tvořit daňové příjmy, téměř 60 miliard korun. Další peníze získá město z nedaňových příjmů nebo takzvaných transferů, což jsou například splátky půjček od městských částí.

Oproti letošku vzrostou běžné výdaje. Důvodem jsou například vyšší státní dotace na školství nebo státem nařízené zvýšení platů zaměstnanců veřejného sektoru, které musí zaplatit ze svého rozpočtu město. Vliv má také to, že město musí předfinancovat projekty městských částí, které budou následně proplaceny z evropských fondů. Běžné výdaje se navýší o zhruba 5,5 miliardy na 64,5 miliardy korun. Z toho skoro šest miliard půjde na chod městských částí.

Investice jsou podle dokumentu plánovány ve výši téměř 14 miliard Kč. Nejvíce peněz půjde do dopravy, více než pět miliard korun. Téměř dvě miliardy půjdou do infrastruktury a další více než miliarda na školství.

Návrh rozpočtu v pondělí projednají pražští radní a následně magistrátní výbory. Zastupitelé jej dostanou k projednání na prosincovém zasedání.

V prvním pololetí letošního roku skončilo hospodaření Prahy přebytkem 8,66 miliardy korun. Příjmy dosáhly 48,2 miliardy a výdaje 39,53 miliardy korun. Vliv na hospodaření měly vyšší příjmy a nižší běžné a kapitálové výdaje. V pololetí loňského roku Praha hospodařila s přebytkem 9,7 miliardy korun.

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Vím, že to zní šíleně. Vítěz StarDance popsal, jak se naučil žít s bolestí

Dominik Vodička a Veronika Khek Kubařová - vítězové 10. ročníku taneční soutěže... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Držitel letošní prestižní Ceny Thálie, tanečník Dominik Vodička, má letos neuvěřitelně nabitý program. Vedle zkoušení a...

Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Sandra Flemrová (Plzeň, 2. prosince 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?