Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena -2 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Praha vyhazuje restauraci spjatou s Janouškem. U orloje platí jen 11 tisíc

Dům U Minuty na Staroměstském náměstí a restaurace spojovaná s Romanem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dům U Minuty na Staroměstském náměstí a restaurace spojovaná s Romanem... | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Restaurační prostory v sousedství pražského orloje přijdou o nájemníka. Vedení hlavního města připravuje výpověď pro společnost Hoteltyp, která v historickém Domě U Minuty provozuje pizzerii. Jde o firmu spojovanou s vlivným podnikatelem Romanem Janouškem. Důvodem vyhazovu je nízké nájemné.

Firma spojovaná s pražským lobbistou Romanem Janouškem přijde o lukrativní pronájem v centru metropole.

Podle zjištění Lidovek.cz připravilo vedení hlavního města výpověď pro společnost Hoteltyp, která provozuje italskou restauraci v renesančním Domě U Minuty. Jde o budovu propojenou se Staroměstskou radnicí a firma si její prostory pronajímá za velmi výhodných podmínek.

Společnost Hoteltyp byla dceřinou společností dnes už zaniklého Navatypu – developerské firmy, která v minulosti získala od hlavního města řadu zajímavých zakázek. V několik let starých policejních odposleších dokonce ladí „noty“ ohledně budoucnosti Navatypu Roman Janoušek s pražským exprimátorem Pavlem Bémem (ODS).

PSALI JSME:

Důvodem výpovědi Hoteltypu z prostor domu v centru Prahy však údajně není spojitost s podnikatelem Janouškem.

„Procházíme desítky nájemních smluv v centru města, zajímají nás hlavně lukrativní nájmy. Postupovali jsme od nejkřiklavějších případů, bez ohledu na to, kdo si prostory pronajímá,“ tvrdí radní pro oblast majetku Eva Vorlíčková (TOP 09). Výpověď pro Hoteltyp musí nyní schválit rada hlavního města.

Radní: Investovali jen do svého podnikání

U smlouvy z roku 1998 vadí politikům dvě věci: nízká výše nájmu a skutečnost, že město Hoteltypu odpouští příliš velkou část plateb za takzvané zhodnocení prostor po rekonstrukci, kterou firma před lety provedla. Hoteltyp však podle politiků investovala při opravách především do svého podnikání. Tedy do prací pro potřeby restaurace.

Snížené nájemné vychází z rekonstrukce za víc než dvanáct milionů korun, přičemž osm milionů z této částky oficálně činilo zhodnocení majetku města, za zbylých 4,5 milionu korun Hoteltyp tehdejší bistro vybavil.

„Za osm milionů korun udělali úpravy, které potřebovali pro chod své restaurace. Z nájmu se jim pravidelně odečítá investice do rekonstrukce,“ vysvětluje radní Vorlíčková. Tato dohoda je zanesená v dodatku smlouvy z prosince roku 2003.

V řeči cen to znamená následující. Hoteltyp má za 134 metrů čtverečních platit měsíční nájem 55 833 korun. Po odečtení nákladů na rekonstrukci to je však jen 11 110 korun. Tuto částku by Hoteltyp v případě dodržení smlouvy platil celkem šestnáct let.

Renesanční Dům U Minuty (uprostřed) navazuje na Staroměstskou radnici. Z druhé...

Renesanční Dům U Minuty (uprostřed) navazuje na Staroměstskou radnici. Z druhé...

Lidovky.cz se pokusily kontaktovat zástupce Hoteltypu, respektive jejího nynějšího majitele, firmu NVT Development. Telefony však nikdo nezvedal a e-maily zaslané na uvedenou adresu se vracely jako nedoručitelné.

NAVATYP (DNES PROMINECON GROUP):

  • Navatyp byla význámná pražská developerská firma, která od města získávala zakázky za stovky milionů. 
  • Byla prvním nájemcem prostor v Domě U Minuty (1998), posléze předala dceřinné společnosti Hoteltyp.
  • Firmu podle některých informací po smrti jejího majitele Richarda Navrátila ovládnul právě Roman Janoušek (na snímku) spolu s dalším "kmotrem" ODS Tomášem Hrdličkou.
  • Navatyp stavěl také byty ve Špindlerově mlýně, které za nezvykle nízké ceny přenechával vlivným pražským politikům, např. tehdejšímu náměstku primátora Rudolfu Blažkovi (ODS).
Roman Janoušek na archivním snímku

I kdyby Hoteltyp platil plnou cenu určenou smlouvou, tedy bezmála 670 tisíc korun za rok, bylo by to na poměry lokality v blízkosti orloje velmi málo. Zástupci města chtějí podle odhadů alespoň 1,5 milion za rok. A někteří experti odhadují, že nájemné by mohlo být ještě výrazně vyšší.

„Staroměstské náměstí je hlavní dominantou historické Prahy a díky turistickému ruchu jde o jednu z nejvyhledávanějších lokalit převážně pro gastronomii. Ceny nájmů závisí na výměře, velikosti výlohy. Obecně se bude cena za standardní jednotku o 100 metrech čtverečních pohybovat kolem 160 – 180 eur měsíčně za metr čtvereční,“ myslí si Marjan Gigov z oddělení maloobchodních nemovitostí poradenské společnosti JLL .

To znamená, že měsíční nájem by mohl činit víc než 650 tisíc korun. To je téměř roční nájem, který Hoteltyp za nájem platí. Firma si pronajímá také prostor pro zahrádku. Za ni platí cenu pro lokalitu obvyklou - tedy zhruba 2,5 milionu korun ročně za pronájem a zábor.

Výpověď se nám vyplatí, míní Praha

Radní hlavního města budou výpovědi hlasovat na jednom ze svým nejbližších zasedání.

Hoteltyp má nyní uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou s půlroční výpovědní lhůtou. Zástupci pražského magistrátu počítají i s tím, že dohoda s Hoteltypem nemusí být snadná.

„Jsme připravení na víc variant, třeba že Hoteltyp napadne samotnou výpověď. I pokud nastane ta horší a Praha bude muset zhodnocení zaplatit, bude pro Prahu za stávajících podmínek výhodné smlouvu vypovědět,“ myslí si radní Eva Vorlíčková.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...