Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava -1 °C oblačno Předplatné LN
21. března 2017 17:40 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Rusko vyrovná poslední sovětský dluh. Zaplatí miliardy Bosně

Rus uhradil exekutorům dluh v mincích. Počítání trvalo čtyři hodiny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rus uhradil exekutorům dluh v mincích. Počítání trvalo čtyři hodiny | foto: Shutterstock

MOSKVA Rusko vyrovná poslední dluh z dob Sovětského svazu, a to tím, že vyplatí Bosně a Hercegovině 125 milionů dolarů (asi 3,1 miliardy korun). Oznámil to v úterý náměstek ruského ministra financí Sergej Storčak.

Bosenský ministr financí podle agentury AP uvedl, že díky dnes uzavřené dohodě se jeho země stane jedinou z bývalých jugoslávských republik, které Rusko splatí dávný dluh v hotovosti.

Podle ruského internetového listu Gazeta.ru má být dluh uhrazen do 5. května, podle AP do konce května, přičemž vše závisí na tom, jak rychle bosenský parlament dohodu ratifikuje.

Rusko v roce 1993 uznalo odpovědnost za sovětský dluh vůči bývalé Jugoslávii, který dosahoval 1,3 miliardy dolarů. Vznikl hlavně dovozem spotřebního zboží. Ostatním jugoslávským republikám Moskva dluh splácela hlavně ve zboží a službách.

V současnosti ruský stát dluží v zahraničí asi 50 miliard dolarů, poznamenala Gazeta.ru. Dluhy Sovětského svazu se v roce jeho rozpadu, tedy v roce 1991, odhadovaly na téměř 68 miliard dolarů.

V roce 1994 ruská centrální banka odhadla tuto sumu i s úroky na 104,5 miliardy dolarů. Většinu se podařilo splatit v letech, kdy mělo Rusko zajištěné příjmy díky vysokým cenám ropy na světových trzích.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?