Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Spor o sídlo pražských úředníků. Magistrát ignoruje nabízenou ‚slevu‘

Pohled na Škodův palác, ve kterém sídlí pražský magistrát. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na Škodův palác, ve kterém sídlí pražský magistrát. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Hlavní město se už víc než rok soudí s firmou Copa Retail, která mu pronajímá Škodův palác. Snaží se srazit o polovinu cenu nájemného, již považuje za nemravnou. Jenže když Copa Retail přišla s nabídkou slevy, zástupci Prahy ji ignorovali.

Na konci září dojde k dalšímu stání v soudním sporu mezi Prahou a firmou Copa Retail. Nedá se příliš očekávat, že by se obě strany do té doby dohodly na smíru - zástupci hlavního města poslední nabídku svého soka ignorovali.

Jde o mnoho let přetřásaný pronájem Škodova paláce, sídlo pražských úředníků, které vlastní zmíněná Copa Retail. Hlavnímu městu budovu pronajímá na dvacet let za 4,5 miliardy korun. Jde o smlouvu z roku 2006, kterou schválila městská rada pod vedením Pavla Béma (ODS).

Zaplatíme za úředníky nájem, zní nabídka

Podle názoru nynějšího vedení magistrátu by mělo město platit jen polovinu. S majitelem paláce v centru Prahy se proto soudí kvůli údajně nemravné ceně a žádá její snížení. Na konci července pak přišel primátorovi Tomáši Hudečkovi (TOP 09) dopis, v němž nabízí Copa Retail urovnání sporu.

PRONÁJEM ŠKODOVA PALÁCE:

  • 2003. Společnost ČEZ nabízí budovu k prodeji hlavnímu městu za 1,7 miliardy, Praha odmítá.

  • 2005. Škodův palác kupuje společnost Copa Retail podnikatele Sebastiana Pawlowského. Utratil za ni 850 milionů.

  • 2006. Původně nechtěnou budovu si Praha pronajímá jako sídlo pro své úředníky. Cena: 4,5 miliardy za 20 let.

  • 2007. Pawlowski se v tichosti zbavil firmy Copa Retail, prodal ji společnosti Guyana Holdings sídlící v Lucembursku.

  • 2013. Dlouho se spekulovalo, komu Guyana Holdings patří. Před rokem vystoupil z anonymity britský finančník David Maxwell, který se k vlastnictví přihlásil.

  • 2013. Praha zažalovala svého ”domácího” kvůli údajně nemravné výši nájmu. Žádá snížení o 47 procent.

Místo klasické slevy však firma navrhla něco jiného. Tvrdí, že zaplatí nájem pro úředníky z oddělení řidičských průkazů, kteří se budou v polovině září z kapacitních důvodů stěhovat ze Škodova paláce na Vyšehrad, do jedné z budov Kongresového centra.

Škodův palác

„Copa Retail je připravena pronajmout si šest tisíc metrů čtverečních v Kongresovém centru a tyto prostory dát městu do podnájmu bez toho, aniž by za ně v rámci podnájmu platilo,“ stojí v dopise adresovaném 30. července primátorovi Hudečkovi.

Šlo by o “odpuštění“ nájemného ve výši 51 milionů korun ročně, které by jinak Praha platila vlastníku Kongresového centra, jímž je český stát. Hlavní město tak jako tak o nabídce s Copa Retail nejednalo. Odpovědět mělo do 22. srpna, odpověď však jeho zástupci neposlali.

Ekonomická analýza

„Vzhledem k tomu, že struktura předložené nabídky ze strany Copa Retail není jednoduchá, vyžaduje detailní ekonomickou analýzu, na které v současnosti pracujeme,“ vysvětluje mluvčí magistrátu Petra Hrubá.

Neodpověděla však na otázku, proč zástupci Prahy na nabídku pronajímatele nereagovali. Jasné není ani to, kdy bude zmíněný ekonomický rozbor hotový.

PSALI JSME:

Pravdou je, že nabídka Copa Retail obsahuje i podmínky. Ze smlouvy z roku 2006 si firma přeje vyškrtnout některá ustanovení, které považuje za nevýhodné.

„Řada z nich je na hony vzdálená tržním standardům. Mají velmi negativní dopad na hodnotu paláce i na výši nájemného. Město má například na budovu předkupní právo, ovšem smlouva neobsahuje jasný návod, jak by měla být stanovena cena. To by mohlo například vést k tomu, že vlastník má malou šanci prodat budovu někomu jinému,“ míní Abigail Schaefferová, ředitelka Guyana Holdings (vlastník společnosti Copa Retail – pozn. red.)

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Pražské autobusy (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Pražské autobusy (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

Pražské autobusy (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

2KK Sylván
2KK Sylván

Na Chmelnicích, Plzeň - Severní Předměstí
12 500 Kč/měsíc