22. října 2014 11:50 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Stát se bojí o nouzové zásoby. Stěhuje naftu od zadlužené firmy

Zásobníky, v nichž Správa státních hmotných rezerv skladuje strategické... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zásobníky, v nichž Správa státních hmotných rezerv skladuje strategické... | foto: Archiv SSHRLidovky.cz

PRAHA Stát začal stěhovat miliony litrů benzinu a nafty ze skladů zadlužené společnosti Viktoriagruppe. Má totiž obavy, že by o pohonné hmoty, které musí ze zákona skladovat, mohl přijít.

„Mohu potvrdit, že z některých skladů firmy odvážíme naftu. Podrobnější informace ale v tuto chvíli nebudeme sdělovat,“ řekl serveru Aktuálně.cz Pavel Švagr, předseda Správy státních hmotných rezerv, která má nouzové zásoby na starosti. Ze zákona musí mít stát zásoby nafty a benzinu na 90 dní.

Palivo putuje do skladů státního podniku Čepro. Německá Viktoriagruppe má v České republice celkem tři sklady, další v Německu. „Zatím se odváží zásoby ze dvou skladů,“ řekl šéf českého odštěpného závodu firmy Lubomír Novotný. Podle něj firma jedná se správou rezerv o vyrovnání závazků.

Dluhy a ztracená nafta

Viktoriagruppe dluží státu na daních celkem přes 350 milionů korun. Jak informoval server Lidovky.cz, kontroloři Správy hmotných rezerv navíc v září přišli na to, že ve skladech v německém Krailingu chybí pět milionů litrů nafty v ceně zhruba 80 milionů korun.

Lubomír Novotný v rozhovoru pro Lidovky.cz ale tvrdil, že firma nic neodvezla, že jde o odchylku v měření. „Situaci bude teď spíš řešit se správci rezerv naše německá mateřská společnost. Podle mě jedinou metodou, pomocí níž zjistíme pravý stav věci, je vyskladnění nafty. O tom se taky jedná, zásoby by se mohly přesunut do Česka,“ řekl Novotný před týdnem v rozhovoru pro server Lidovky.cz - více ZDE

I z německých skladů by český stát nejraději naftu odvezl, ale je to procedurálně složitější. Nádrže jsou nyní pod dozorem bavorské celní správy.

Chybějící státní nafta

  • Viktoriagruppe sídlí v Německu, její dceřiná firma má ale české manažery a sídlo v Dolních Břežanech.

  • Pro Správu státních hmotných rezerv už deset let zajišťuje skladování a obměnu části nafty, kterou musí mít Česko k dispozici pro krizové situace.
  • Zásoby uložené u Viktoriagruppe jsou zhruba na dva a půl dne. To znamená, že i bez nich Česko splňuje nařízení EU držet zásoby minimálně na 90 dní.
  • Od roku 2010 má navíc firma povoleno skladovat naftu i v německém Krailingu. Další tři sklady má v Česku.

  • Správci rezerv přišli v červenci na to, že v Krailingu chybí 700 tisíc litrů nafty. Viktoriagruppe tehdy za tuto nesrovnalost zaplatila půlmilionovou pokutu a zásoby doplnila na požadované množství.

  • Poslední česká inspekce z konce září (v pořadí už třetí) odhalila, že v zásobnících chybí minimálně pět milionů litrů nafty.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz