22. října 2014 11:50 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Stát se bojí o nouzové zásoby. Stěhuje naftu od zadlužené firmy

Zásobníky, v nichž Správa státních hmotných rezerv skladuje strategické... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zásobníky, v nichž Správa státních hmotných rezerv skladuje strategické... | foto: Archiv SSHRLidovky.cz

PRAHA Stát začal stěhovat miliony litrů benzinu a nafty ze skladů zadlužené společnosti Viktoriagruppe. Má totiž obavy, že by o pohonné hmoty, které musí ze zákona skladovat, mohl přijít.

„Mohu potvrdit, že z některých skladů firmy odvážíme naftu. Podrobnější informace ale v tuto chvíli nebudeme sdělovat,“ řekl serveru Aktuálně.cz Pavel Švagr, předseda Správy státních hmotných rezerv, která má nouzové zásoby na starosti. Ze zákona musí mít stát zásoby nafty a benzinu na 90 dní.

Palivo putuje do skladů státního podniku Čepro. Německá Viktoriagruppe má v České republice celkem tři sklady, další v Německu. „Zatím se odváží zásoby ze dvou skladů,“ řekl šéf českého odštěpného závodu firmy Lubomír Novotný. Podle něj firma jedná se správou rezerv o vyrovnání závazků.

Dluhy a ztracená nafta

Viktoriagruppe dluží státu na daních celkem přes 350 milionů korun. Jak informoval server Lidovky.cz, kontroloři Správy hmotných rezerv navíc v září přišli na to, že ve skladech v německém Krailingu chybí pět milionů litrů nafty v ceně zhruba 80 milionů korun.

Lubomír Novotný v rozhovoru pro Lidovky.cz ale tvrdil, že firma nic neodvezla, že jde o odchylku v měření. „Situaci bude teď spíš řešit se správci rezerv naše německá mateřská společnost. Podle mě jedinou metodou, pomocí níž zjistíme pravý stav věci, je vyskladnění nafty. O tom se taky jedná, zásoby by se mohly přesunut do Česka,“ řekl Novotný před týdnem v rozhovoru pro server Lidovky.cz - více ZDE

I z německých skladů by český stát nejraději naftu odvezl, ale je to procedurálně složitější. Nádrže jsou nyní pod dozorem bavorské celní správy.

Chybějící státní nafta

  • Viktoriagruppe sídlí v Německu, její dceřiná firma má ale české manažery a sídlo v Dolních Břežanech.

  • Pro Správu státních hmotných rezerv už deset let zajišťuje skladování a obměnu části nafty, kterou musí mít Česko k dispozici pro krizové situace.
  • Zásoby uložené u Viktoriagruppe jsou zhruba na dva a půl dne. To znamená, že i bez nich Česko splňuje nařízení EU držet zásoby minimálně na 90 dní.
  • Od roku 2010 má navíc firma povoleno skladovat naftu i v německém Krailingu. Další tři sklady má v Česku.

  • Správci rezerv přišli v červenci na to, že v Krailingu chybí 700 tisíc litrů nafty. Viktoriagruppe tehdy za tuto nesrovnalost zaplatila půlmilionovou pokutu a zásoby doplnila na požadované množství.

  • Poslední česká inspekce z konce září (v pořadí už třetí) odhalila, že v zásobnících chybí minimálně pět milionů litrů nafty.

Lidovky.cz, ČTK

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.