Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kajmanské ostrovy nejvíce napomáhají k daňovým únikům, hned za nimi je USA, vyplývá ze studie

Kajmanské ostrovy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kajmanské ostrovy | foto: Reuters

Frankfurt Britské zámořské území Kajmanské ostrovy, Spojené státy a Švýcarsko nejvíce napomáhají nejbohatším lidem světa skrývat a prát peníze. Vyplývá to ze studie nezávislé skupiny zaměřené na daňové a finanční regulace Tax Justice Network (TJN).

Studie testuje, jak hodně právní a finanční systémy jednotlivých zemí umožňují skrývat bohatství. Mimo jiné výzkumníci zkoumají zákony proti praní špinavých peněz, kontroly a finanční aktivitu v zemi. Průzkum přichází v době, kdy se znovu obnovila debata o finanční reformě kvůli skandálům v Evropě, které se týkaly ruských peněz využívajících Pobaltí jako odrazový můstek do západního světa.

Podle autorů studie jsou Kajmanské ostrovy součástí toho, co nazývají britská „pavučina“ satelitů, ve kterých Londýn ovlivňuje zákony a jmenování úředníků. Ministři financí Evropské unie v úterý přidali toto teritorium na černou listinu daňových rájů, spolu s Panamou, Seychelami a Palau.

Kajmanské ostrovy se nacházejí blízko Kuby a ve studii byly označeny za prvořadé centrum finančního tajemství. Hostí více než 100.000 společností, což převyšuje počet obyvatel. Podle zdejší vlády studie TJN ignoruje skutečnost, že plní globální standardy. Vláda také upozornila, že ostrov nefunguje v „tajnosti“, ale spolupracuje s úřady na celém světě.

Britská vláda uvedla, že celosvětově se zvyšuje daňová transparentnost a Kajmanské ostrovy mají volnost a určují si vlastní daně.

V případě Spojených států studie upozorňuje, že Washington je velkým kritikem a tlačí na ostatní země, aby zaváděly reformy. Sám však toho nedělá dost, aby zlikvidoval nelegální toky peněz doma a oslabil takzvaný shell, neboli fiktivní firmy v některých státech. Tyto firmy obvykle existují pouze na papíře, nemají kancelář nebo zaměstnance, ale mohou mít bankovní účet, investice nebo aktiva a často se využívají k daňovým únikům nebo praní špinavých peněz. Americké ministerstvo financí na žádost o komentář nereagovalo, uvedla agentura Reuters.

Na třetí místo TJN umístila Švýcarsko, protože reforma bankovního tajemství, jejímž cílem je sdílet finanční informace se zahraničními orgány, se týká spíše bohatých zemí než chudých. Mluvčí švýcarské vlády uvedla, že země uplatňuje mezinárodní standardy a její úspěchy uznaly úřady po celém světě.

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...