16. února 2010 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Švarcsystém je zpět. Česko kvůli němu tratí miliardy

Firmy najímají bývalé zaměstnance jako podnikatele | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Firmy najímají bývalé zaměstnance jako podnikatele | foto: Shutterstock

PRAHA Kontroverzní švarcsystém, tedy najímání samostatných podnikatelů namísto zaměstnanců v zájmu úspory nákladů, opět trápí stát. Firmy ale v současnosti nenabírají nezávislé podnikatele, nýbrž bývalé zaměstnance, kteří čerpají i dávky v nezaměstnanosti.

Jak to funguje?

Aby firma ušetřila náklady na placení sociálního pojištění, nemá stálé zaměstnance a namísto nich najímá samostatné podnikatele na provádění určitých prací, takže za ně neodvádí státu pojistné.

V čem je dnes jiný?
Firmy propouští zaměstnance, ale nenajímají samostatné podnikatele, nýbrž bývalé zaměstnance, kteří pobírají dávky v nezaměstnanosti. Firmy tak dále ušetří na honorářích. Odbory tvrdí, že znají konkrétní hříšníky.

Podniky jim tak za provedenou práci vyplatí méně peněz – a ještě více ušetří na nákladech.

"Stát tímto jednáním přišel v loňském roce o zhruba deset miliard korun. Chování některých firem již vykazuje znaky hospodářské trestné činnosti," tvrdí předseda odborového sdružení Kovo Josef Středula.

Mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová uvedla, že se nejedná o nelegální chování. Přesto vláda chystá novelu zákona o zaměstnanosti, která by měla podobné praktiky zamezit. Zástupci firem tvrdí, že příčinou je špatný zákoník práce.

Více o podvodech se švarcsystémem se dočtete v úterním vydáním deníku

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!