Úterý 11. srpna 2020svátek má Zuzana 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Úřad uhájil Česku v letošním roce skoro 12 miliard. Šlo i o spor s Grandi Stazioni

Hlavní nádraží Praha. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlavní nádraží Praha. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha  Bývalí italští nájemníci hlavního nádraží v Praze z firmy Grandi Stazioni prohráli v dubnu svůj spor hned s několika státními institucemi naráz. U Městského soudu v Praze žádali ušlý zisk 1,25 miliardy korun za to, že jim Správa železnic před několika lety neprodloužila nájemní smlouvu, protože neplnili slíbené termíny oprav budovy.

K úspěchu v této právní při pomohl také Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který stál na straně jedné z žalovaných institucí – ministerstva financí.

Celkem se relativně málo známému úřadu s velmi složitým názvem podařilo uhájit za prvních šest měsíců roku v soudních sporech státní majetek za 11,7 miliardy korun. Za první pololetí úřad uzavřel také celkem 672 dohod o zastupování jiných organizačních složek státu. „Bylo to pro naše právní služby velmi úspěšné období,“ uvedla šéfka úřadu Kateřina Arajmu.

Vestibul a pokladny na hlavním nádraží v Praze.
Vstup do hlavního nádraží v Praze

Pro srovnání: ve stejném období loňského roku vyhráli advokáti z ÚZSVM spory za 10,6 miliardy, předloni to bylo dokonce 18,3 miliardy. Právě zastupování státních institucí v různých typech soudních tahanic je hlavní činností této instituce. Využívá v nich pouze vlastní právníky, žádné externí kanceláře. „Navíc se stabilní úspěšností přes 90 procent – to považuji za velký úspěch,“ pochvaluje si generální ředitelka Arajmu.

V první polovině roku se jejím lidem povedlo například vyhrát spor o zaplacení 1,3 miliardy korun. Společnost TH systém se na ministerstvu financí domáhala náhrady škody, která jí údajně vznikla kvůli nesprávného postupu finančního úřadu ve Fulneku, což mělo vést ke krachu společnosti. „Fakticky však došlo k přesunutí podnikatelské činnosti žalující společnosti na jinou společnost, která vykazovala před přesunem nulový obrat a po přesunu obrat žalující společnosti,“ uvedl ÚZSVM.

Dalších 842 milionů korun se úřadu podařilo uhájit ve sporu s firmou domáhající se náhrady škody, kterou jí měla způsobit policie v souvislosti s nevrácením originálu vkladového certifikátu z roku 1995.

Úřad se zabývá také správou majetku. Mimo jiné toho, který propadne státu a lidé z ÚZSVM jej pak prodávají v dražbách. Jedním z nejvýraznějších počinů byl v roce 2015 prodej bývalého kláštera na náměstí Republiky v Praze za 790 milionů korun.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

STAPO mechanizace s.r.o.
Automechanik

STAPO mechanizace s.r.o.
Praha
nabízený plat: 15 000 - 25 000 Kč