16. října 2014 17:22 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vánoce pěkně počesku. Stát dá na potravinovou kampaň 50 milionů

Přinášíme nejlepší recept na bramborový salát. Vyzkoušejte ho. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přinášíme nejlepší recept na bramborový salát. Vyzkoušejte ho. | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstvo zemědělství spustí koncem října předvánoční kampaň za zhruba 50 milionů na podporu prodeje tuzemských potravin. Na Žofínském fórum na téma Potravinová bezpečnost a soběstačnost to ve čtvrtek řekl ministr zemědělství Marian Jurečka. Do kampaně se mají zapojit také obchodní řetězce.

Příprava kampaně s názvem České Vánoce s regionální potravinou v současné době finišuje. Formou spotřebitelské soutěže o ceny má motivovat spotřebitele k nákupu výrobků nosících označení Klasa, Regionální potravina či Bio.

Marketingová akce je reakcí na dopady ruského embarga na dovozy potravin ze Západu na domácí výrobce.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministr chce do budoucna do kampaní více zapojit i samotné výrobce a vysvětlit českým zákazníkům pozitiva nákupu domácích výrobků. „Že podporuje nejenom toho výrobce, ale že podporuje svoji obec, svůj kraj, svůj stát, tuhle ekonomiku, tohle hospodářství, tuhle společnost,“ podotkl.

„Jsme si vědomi, že přes řetězce se obchoduje většina domácí potravinářské produkce,“ uvedl šéf Potravinářské komory Miroslav Toman podle něhož je však před započetím kampaně nutné stanovit pro obchodníky podmínky pro zapojení do kampaně.

„Podle našeho by měli být obchodníci vedeni k tomu, aby v jejich sortimentu byla zastoupena skutečně většina domácích výrobků označena některou ze značek kvality a původu,“ řekl šéf potravinářů. Takových výrobků je podle něj v současné době zhruba pět tisíc.

K TÉMATU:

Toman se zároveň obává, že řetězce využijí příležitosti a budou takto značené výrobky prodávat ve slevových akcích. „Což opět přinese největší zisk obchodníkům, částečně spotřebitelům, ale rozhodně to nesplní účel, aby to pomohlo výrobcům,“ poznamenal.

Rusko zakázalo na počátku srpna dovoz zemědělských a potravinářských produktů z Evropské unie, USA, Austrálie, Kanady a Norska v reakci na západní protiruské sankce. Podle Evropské komise zasáhlo ruské embargo zemědělskou produkci z EU v hodnotě pěti miliard eur.

Podle odhadu ministerstva zemědělství přijdou tuzemští vývozci zemědělských a potravinářských produktů přímo na tržbách o 250 až 300 milionů korun. Propad cen v důsledku přetlaku zboží na unijním trhu jim může podle Potravinářské komory způsobit až miliardové škody.

Lidovky.cz, ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.