Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 19 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Vnitro utratí miliony, aby naučilo Čechy jíst zvěřinu

Divočák (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Divočák (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Omezit černý prodej zvěřiny a zvýšit povědomí lidí o tomto mase. To jsou hlavní cíle připravovaného programu Česká zvěřina. Chystá ho Státní veterinární správa ve spolupráci s dalšími organizacemi a od ministerstva vnitra má na projekt přislíbeno 25 milionů korun.

"Cílem programu je ukázat konzumentovi správnou cestu zvěřiny od jejího odlovení přes ošetření a prohlídku masa až na stůl spotřebitele," řekl LN Milan Malena, ústřední ředitel Státní veterinární správy. Ta chce tento projekt, který je těsně před schválením na ministerstvu vnitra, spustit již tento měsíc.

Čtěte také:

"Finální rozhodnutí a finanční přípis očekáváme během tohoto týdne," řekl Václav Suchan, projektový manažer veterinární správy. Ta žádá ministerstvo vnitra o peníze v rámci výzvy Efektivní správní úřad II., která je součástí Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a je určena pro správní úřady a organizační složky státu. Z Evropské unie jde na tuto výzvu 425 milionů korun, z českého rozpočtu 75 milionů korun.

Infografika - klikněte pro zvětšení

ZvěřinaKromě veterinární správy se má na organizaci programu Česká zvěřina podílet i Potravinářská komora, Myslivecká jednota, Evropský institut pro lovnou zvěř a Asociace hoteliérů. "Ano, tento projekt podporujeme. V současnosti jednáme o jeho konkrétní náplni a o tom, co bude mít která organizace na starosti," potvrdil plán Tomáš Kreutzer, ředitel úřadu Potravinářské komory.

Odstraňme pytlácký prodej!
Jedním z hlavních cílů projektu je odstranit černý prodej zvěřiny zejména do restaurací a hotelů, ale i koncovým zákazníkům. "Chceme udělat osvětu u běžného zákazníka, aby se vyvaroval případných problémů s konzumací neprověřené zvěřiny v restauraci," řekl Malena. Podle něj si lidé například neuvědomují, že mají právo si vyžádat dokumenty o podávaném masu, aby se ujistili, že je nezávadné.

Prodej zvěřiny načerno je přitom v Česku poměrně rozšířený problém. Neexistuje totiž jednotná prodejní síť, která by kontrolním orgánům usnadnila prověrku tohoto masa. Na problémy se tak přijde většinou při běžné kontrole nebo na přímé upozornění. Těch však není příliš, protože lidé si nebezpečí konzumace nekontrolované zvěřiny neuvědomují.

"V rámci programu proto budeme pořádat přednášky a semináře, na kterých by měli vystupovat i zahraniční účastníci, a to zejména z Rakouska a Německa, kde již prodejní síť mají vytvořenou. To by mělo pomoci odstranit černý prodej," vysvětlil Malena.

Kromě přednášek by se k lidem měly dostat informace o zvěřině i formou letáků, návodů a knih o tom, jak s tímto masem správně nakládat a jak ho upravovat. "Chystáme i sérii kuchařských kurzů, kde se zájemci dozví nejen zajímavé recepty, ale naučí se i rozpoznávat jednotlivé části divoké zvěře a určit, na co se která část hodí," dodal Malena.

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....