9. října 2019 13:35, aktualizováno  14:50 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Sněmovní výbor doporučil schválit základní údaje rozpočtu na příští rok. Schodek má být 40 miliard korun

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) hovoří na jednání sněmovního... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) hovoří na jednání sněmovního... | foto: ČTK

Praha Sněmovní rozpočtový výbor ve středu i přes kritiku opozičních stran doporučil Sněmovně, aby v prvním čtení schválila základní parametry státního rozpočtu na příští rok. Jde o příjmy, výdaje, schodek a způsob jeho vypořádání. Navrhovaný schodek má být stejný jako letos, tedy 40 miliard korun. První čtení ve Sněmovně se má uskutečnit za dva týdny.

Pro doporučující stanovisko hlasovalo 11 z 18 přítomných poslanců, proti byli čtyři. Pro návrh bylo osm přítomných poslanců ANO, dva poslanci ČSSD a jeden poslanec KSČM. Dva poslanci SPD ze zdrželi stejně jako poslankyně STAN, proti hlasovali jeden občanský demokrat, dva Piráti a jeden lidovec.

Předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek neúspěšně navrhoval usnesení, kterým by Sněmovna vrátila vládě návrh rozpočtu k přepracování. Chtěl, aby vláda snížila výdaje i schodek o 20 miliard korun a aby zvýšila poměr investičních výdajů k celkovým výdajům na deset procent.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v reakci na kritické výtky ze strany opozice mimo jiné řekla, že čistý nárůst počtu úředníků mezi roky 2012 a 2020 představuje jen 4200 míst. Připomněla, že již dříve rušila neobsazená místa ve státní správě. „Tak s čím máte problém?“ ptala se ministryně opozice v souvislosti s navrhovaným čtyřicetimiliardovým schodkem. Připomínala například zvýšení důchodů, které už je schváleno, zvýšení rodičovského příspěvku, které se bude teprve schvalovat, nebo nárůst počtu učitelů.

Argumentovala také tím, že agentura Moody’s minulý týden zlepšila Česku ratingy. Připomínala, že jen to umožní státu ušetřit stovky milionů korun při obsluze státního dluhu. Zdůrazňovala také, že stát dává na investice z rozpočtu nejvíc peněz od roku 2012.

Mikuláš Ferjenčík (Piráti) doporučoval ministryni, aby v rámci úspor v rozpočtu zrušila slevy na jízdném pro studenty a seniory, zrušila dotace agrokomplexu nebo omezila výdaje na obranu, které podle něj není armáda stejně schopná vyčerpat.

Poslanci ODS a TOP 09 vyčítali návrhu rozpočtu například podle nich nízké výdaje na investice a růst zákonem daných a jim podobných výdajů, což snižuje odolnost budoucích rozpočtů vůči ochlazení ekonomiky. Ekonomický odborník ODS Jan Skopeček vytkl navrhovaný schodek, přestože ekonomika roste a je nízká nezaměstnanost. „Není to odpovědný přístup,“ uvedl. Kalousek kritizoval také to, že v rozpočtu není ani koruna na podle něho nezbytné reformy penzijního a zdravotního systému.

Předseda Poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek při rozpravě o návrhu...
Zleva předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM),...

Celkové výdaje rozpočtu navrhuje ministerstvo financí na 1,618 bilionu korun a příjmy 1,578 bilionu korun. S deficitem 40 miliard korun, tedy stejným, jako byl schválen na letošek, úřad počítá i v letech 2021 a 2022.

K hlavním výdajovým prioritám vláda řadí zvýšení průměrného důchodu o 900 korun a růst rodičovského příspěvku o 80 000 korun na 300 000 korun. Kabinet vyzdvihuje také vyšší objem peněz na platy ve školství nebo meziroční zvýšení částky na investice téměř o 24 miliard korun.

Pokud poslanci v prvním čtení základní parametry rozpočtu schválí, nebudou je už moci měnit. Budou moci navrhovat pouze přesuny uvnitř rozpočtu. Rozpočet může předložit jen vláda. Sněmovna ho nemůže zamítnout, může případně pouze vrátit vládě k dopracování. Závěrečné schvalování rozpočtu i s návrhy na přesuny peněz má přijít na řadu 4. prosince.

ČTK
Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Bruce Dickinson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.