Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Politici vzkazují letuškám: Stávka v ČSA firmu poškodí

Ministr financí Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Andrej Babiš. | foto: ČTK

PRAHA Ohlášená stávka palubního personálu ČSA znepokojuje české politiky. Bojí se, že může ohrozit budoucnost leteckého dopravce, vyplývá z odpovědí v anketě Lidovek.cz. S přerušením práce letušek a stevardů počítají odbory na čtvrtek a zatím není jasné, kolik lidí se do ní zapojí.

Palubní personál protestuje proti masivnímu propouštění, který bude znamenat úbytek třetiny zaměstnanců. Co si o stávce myslí čeští politici?

Miroslav Kalousek (TOP 09), exministr financí

Z toho, co vím, pokládám snížení nákladů za nezbytné opatření v tom ohledu, aby společnost mohla dále prosperovat. Ten, kdo proti tomu opatření protestuje, si ve svém důsledku přeje, aby pracovní místa zanikla všechna.

Andrej Babiš (ANO), ministr financí

O stávce intenzivně jedná vedení ČSA a šéf Českého aeroholdingu Václav Řehoř. Věřím, že dospějí k dohodě a ke stávce nedojde, České aerolinie by to zásadně poškodilo.

ČTĚTE TAKÉ:

Zbyněk Stanjura (ODS), předseda poslaneckého klubu, exministr dopravy

Personál na to má plné právo. Vyjednávat s odbory musí management, případně akcionáři. V tuto chvíli je zodpovědnost na ministerstvu financí, které vykonává akcionářská práva.

U jednání pochopitelně nejsem, neznám podrobnosti a protinávrhy odborů. Kromě práva na stávku je však nutné myslet i na cestující, kteří se stanou rukojmími zápasu mezi managementem a odborů. Otázkou je, jak stávka zasáhne cestující, pro ČSA to podle zásadní důsledek mít nebude.

Antonín Prachař (ANO), ministr dopravy

Věc se netýká ministerstva dopravy, nerad bych se k ní vyjadřoval. Nicméně žádná stávka neprospívá žádné straně a není řešením.

NÁZOR EXPERTA:

Petr Kováč, analytik leteckého byznysu, společnost C-Corpfin

Firma se chová striktně ekonomicky už delší dobu. Proto mi připadá nešťastné vyhrožování stávkou ze strany zaměstnanců.

To je nebezpečnější než řada jiných věcí. Příkladem je stávka zaměstnanců Air France, kteří úspěšně poškodili společnost v řádu stovek milionů eur. U Air France to znamená možná odříznutí nějaké části zisku, ale pokud by začala stávka v ČSA, může to firmu posunout do ekonomicky neřešitelné situace.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...