Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Za cinklé městské losovačky rozdal úřad pokuty za tři miliony

Práce s počítačem (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Práce s počítačem (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

BRNO Za netransparentní losování v osmi výběrových řízeních padly pokuty v celkové výši 3,15 milionu korun. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže si posvítil na Povodí Vltavy, město Šternberk, Kostelec nad Labem, Jihočeský kraj, Správa silnic Olomouckého kraje nebo obci Cítov na Mělnicku a Svijany na Liberecku.

Nejvyšší pokutu má zaplatit Povodí Vltavy, za chyby ve dvou případech celkem milion korun. Chyby našel antimonopolní úřad i v tendrech pražského magistrátu a obce Neumětely.

"V těchto případech nebyla ještě uzavřena s vybraným uchazečem smlouva a zadávací řízení mohlo být zrušeno," uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Většina rozhodnutí není dosud pravomocná a může být proti nim podán rozklad.

Udělaly to již obce Cítov a Svijany. Naopak Neumětely na Berounsku se proti verdiktu úřadu neodvolaly.

Přehled uložených pokut a zakázek
ZADAVATELZAKÁZKAPOKUTA
Povodí Vltavy, státní podnikZvýšení kapacity koryta Vltavy (Nové Ouholice a Veltrusy)900 000
Protipovodňová opatření (Svrčovec)100 000
ŠternberkStavební úpravy ulic Lhotská a Na Bažinách600 000
Kostelec nad Labem Volnočasové centrum400 000
Správa silnic Olomouckého krajeMost Střeň 350 000
Jihočeský krajRekonstrukce silnice III/1508 a 15015350 000
CítovRevitalizace společenského zařízení300 000
SvijanyVýstavba kanalizace 150 000
hlavní město PrahaZajištění inženýrské činnosti (propojení Prahy 12 s okruhem)tendr zrušen
NeumětelySplašková kanalizace tendr zrušen
CELKEM:3 150 000

Úřad se případy začal zabývat na základě podnětu od policie, která upozorňovala na možnou manipulaci při omezování počtu zájemců o zakázku prostřednictvím elektronického losování.

Ve všech případech byly na provedení losování najaty společnosti Kleris CZ a.s. nebo Inženýrské služby Hradec Králové, s.r.o. K losování byl použit notebook s losovacím programem, jenž běžel v prostředí Uniface.

Program šitý na míru korupci

Podle odborného posudku pořízeného policií losovací zařízení nebylo zabezpečené proti zmanipulování výsledků losování. Podle Rafaje bylo naopak cíleně vytvořeno způsobem, který ovlivňování výsledků umožňuje.

"Organizátoři losování mohli pomocí předem nastaveného souboru s identifikačními čísly jednotlivých subjektů nastavit, kteří uchazeči budou systémem vylosováni," uvedl Rafaj.

ČTĚTE TAKÉ:

Notebook byl podle něj upravený tak, že umožňoval provedení nezmanipulovaného demonstračního losování, které mělo uchazečům prokázat regulérnost celého procesu. Po provedení losování se také automaticky vymazal přednastavený soubor, na jehož základě byly zobrazeny výsledky.

"Ze znaleckého posudku jasně vyplynulo, že losovací zařízení bylo cíleně vytvořeno pro manipulaci a ovlivňování výsledků losování tak, aby nedocházelo k náhodnému výběru," uvedl Rafaj.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!
SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!

Mrazivých večerů přibývá a s nimi i touha zachumlat se do něčeho hřejivého. Souprava NOEL vám toto splní a navíc je v opravdu rozkošném zimním...