22. prosince 2013 18:24 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zeman podepsal rozpočet na příští rok i novelu zákona proti šmejdům

Prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman. | foto: MAFRA: Karel Pešek

PRAHA Prezident Miloš Zeman podepsal státní rozpočet na příští rok, který počítá se schváleným schodkem 112 miliard korun, sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Rozpočet ve čtvrtek schválila sněmovna podle návrhu úřednické vlády Jiřího Rusnoka.

Poslanci současně změnili rozpočet na letošní rok. Snížili jeho celkové příjmy a výdaje shodně o 4,4 miliardy korun, schodek zůstal stejný.

VÍCE ČTĚTE ZDE:

Ochrana spotřebitele

Prezident také podepsal novelu zákona o ochraně spotřebitele, která rozšiřuje pravomoci České obchodní inspekce (ČOI) nad pořádáním předváděcích a prodejních akcí. Prodejci a jejich pořadatelé budou muset inspekci hlásit předem místo a datum konání akcí a budou muset uvést, jaké zboží na nich budou nabízet.

Změnu zákona ve zrychleném režimu schválila sněmovna, kde ji podpořilo všech 184 přítomných poslanců. Ve středu ho podpořilo 50 senátorů, proti nehlasoval žádný z nich. Zákon má nabýt účinnosti 15 dní po svém vyhlášení ve sbírce zákonů. (více čtěte ZDE.)

Za porušení nových povinností bude prodávajícímu hrozit pokuta až pět milionů korun. Povinnost se nebude vztahovat na veřejné dražby pořádané podle zvláštního zákona ani na sportovní akce, třeba fotbalové zápasy, nebo například na ochutnávky vína.

Vláda chce touto novelou zabránit zneužívání důvěry a zranitelnosti spotřebitelů ze strany neseriózních podnikatelů, pro něž se vzhledem ke stejnojmennému filmovému dokumentu popisujícímu jejich praktiky vžila přezdívka "šmejdi".

Klamavé obchodní triky

Jde o situace, kdy firma zve spotřebitele na zájezdy a podobné akce, během nichž jim nabízí, zpravidla pod nátlakem nebo za použití klamavých obchodních triků, zboží, které je proti srovnatelným výrobkům v kamenných obchodech několikanásobně předražené, uvádí vláda. Nezřídka se stává, že účastníci takových akcí jsou vystaveni výhrůžkám, zaznamenán byl i fyzický útok, stojí v důvodové zprávě.

Náměstek ministra průmyslu Tomáš Hajdušek řekl minulý týden senátnímu hospodářskému výboru, že z pohledu ministerstva jde o velmi naléhavý společenský problém. Řekl také, že podle statistik ČOI zjistila kontrola v prvním letošním pololetí na 80 procentech akcí porušení zákona. V druhém pololetí šlo podle něj o 59 procent akcí.

Lidovky.cz, ČTK

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?