19. dubna 2016 15:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Živé stádo jako nouzová zásoba státu být nemůže. Musí se změnit zákon

Dobytek - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dobytek - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Pilotní projekt takzvaného živého stáda ve státních rezervách, který chtěla spustit Správa státních hmotných rezerv (SSHR), se odkládá. Pro jeho uskutečnění je třeba změna legislativy.

Úřad plánoval novinku vyzkoušet na 1500 kusech skotu letos. Během následujícího roku chtěla správa rezerv začít nahrazovat mražené maso ve státních skladech určené pro krizové situace živým dobytkem. Projekt podporuje Agrární komora ČR.

SSHR pracuje s variantou, v níž by stádo zvířat vlastnil zemědělec a stát by měl zvířata „zarezervovaná“. V případě krize by je poslal na jatka a maso z nich získal.

„Na jedné straně by zemědělec nesl rizika a na druhé straně by na stádo mohl pobírat evropské dotace,“ uvedla mluvčí správy Edita Pechalová. Systém rezervací je podle ní běžný například ve Velké Británii, Itálii nebo Švédsku.

Po odborné stránce je podle mluvčí projekt připravený. „Vzhledem k tomu, že je ale potřeba změnit zákon, který vymezuje působnost správy, tak s největší pravděpodobností se letos nepodaří pilotní projekt spustit,“ sdělila Pechalová.

Podle předsedy SSHR Pavla Švagra by stát pořízením zvířat mohl ušetřit. Již dříve uvedl, že drahé je hlavně zmrazování a následné rozmrazování masa.

Jurečka: A co epidemie?

„Projekt živého stáda by mohl být ekonomicky velmi výhodný. Jednou z podmínek jeho realizace je vedle změny legislativy i souhlasné stanovisko ministerstva zemědělství,“ uvedl Švagr.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) ale již dříve řekl, že nápad nepovažuje za systémový. „Může dojít k nějaké situaci, například epidemie, zvířata můžou uhynout, nebo se může stát cokoliv ze zásahu vyšší moci, a v tu chvíli nebudeme mít žádnou strategickou zásobu,“ uvedl. „Stanovisko ministerstva se nezměnilo,“ dodal dnes náměstek ministra Jiří Šír.

V současnosti skladuje stát maso v konzervách a v mrazírnách. V budoucnu by mohla živá zvířata nahradit až třetinu hovězího ve státních skladech. Třetina by mohla být v konzervách a třetina v podobě mraženého masa.

SPRÁVA STÁTNÍCH HMOTNÝCH REZERV

  • SSHR schraňuje komodity pro případ krizových stavů, jako jsou záplavy, válečné konflikty či zastavení dodávek klíčových surovin.
  • Ve vlastních či pronajímaných skladech drží zásoby například ropy, leteckého petroleje, potravin a léků.
  • Zásoby obilí musí vydržet na měsíc a požadované zásoby potravin mají nahradit třídenní spotřebu.
  • Podle Švagra správa u potravin nyní limity nesplňuje, jídlo by stačilo na jeden den.

ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.