Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

USA tlačí na prodej TikToku, jinak ho zakážou. Nejsme agenti Číny, hájí se firma

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Zákonodárci mnoha zemí vyjádřili obavy, že TikTok, který vlastní čínská společnost ByteDance, může odhalit citlivá uživatelská data. Vláda USA nyní v reakci na obavy přijala legislativu zakazující platformu TikTok, pokud nedojde k jejímu prodeji, a to vládou schválenému kupujícímu.
  17:03

Senát v dubnu hlasoval pro schválení zákona, který buď videoaplikaci TikTok zakáže, nebo vynutí její prodej. Hlasování bylo drtivé, devětasedmdesát senátorů hlasovalo pro, pouhých osmnáct bylo proti. Informuje o tom britský deník The Guardian.

Návrh zákona dává mateřské společnosti ByteDance, se sídlem v Pekingu, 270 dní na prodej amerických operací aplikace TikTok. Prezident pak může povolit prodloužení až o 90 dní. Lhůta nastane přibližně v době inaugurace příštího prezidenta, tedy 20. ledna 2025.

Pokud ByteDance odprodej neuskuteční, bude čelit celostátnímu zákazu. Mechanika zákazu se zaměřuje na obchody s aplikacemi, jako jsou obchody provozované společnostmi Apple a Google. Pokud by TikTok distribuovaly nebo aktualizovaly, federální vláda by jim mohla uložit občanskoprávní sankce.

„ByteDance je kontrolována čínskou vládou. Pekingské úřady mohou ovlivňovat lidi manipulací s algoritmem, který určuje, co si lidé na TikToku prohlížejí, a také umožnit vládě shromažďovat údaje o uživatelích pro tradiční špionážní operace,“ uvedl Christopher Wray, ředitel FBI, americké domácí zpravodajské a bezpečnostní agentury.

ByteDance není agentem, tvrdí Čína

Společnost TikTok popírá, že by se čínská vláda pokoušela získat přístup k údajům amerických uživatelů, a tvrdí, že by jakoukoli takovou žádost odmítla.„Dovolte mi, abych to řekl jednoznačně. ByteDance není agentem Číny ani žádné jiné země,“ uvedl v loňském vystoupení před Kongresem Shou Zi Chew, CEO společnosti TikTok.

Společnost ByteDance už v reakci na zákon zažalovala americkou vládu, jelikož se své sociální sítě nechce zbavovat. Informovaly o tom v úterý agentury AP a Reuters. Žaloba by podle AP mohla znamenat začátek vleklého právního sporu ohledně budoucnosti sítě TikTok ve Spojených státech.

Společnost TikTok označila zákon za porušení prvního dodatku americké ústavy, který chrání svobodu projevu. Požadovaný prodej sítě je podle ní nemožný z obchodního, technologického i právního hlediska.

„Ve fázi, kdy bude zákon podepsán, přejdeme k soudům, abychom jej právně napadli,“ napsal o víkendu ve zprávě zaměstnancům vedoucí oddělení veřejné politiky TikToku pro Ameriku Michael Beckerman. „Budeme pokračovat v boji, protože tato legislativa je jasným porušením práva prvního dodatku ústavy pro 170 milionů Američanů, kteří používají TikTok,“ dodal.

Chew ve videu zveřejněném krátce poté, co Biden ve středu zákon podepsal, uvedl, že Čína neplánuje odchod z trhu, a dodal, že fakta a ústava jsou na straně Číny, tudíž očekává, že Čína opět zvítězí.

Snahy z minulosti

Naposledy se Spojené státy pokusily zakázat TikTok v roce 2020 na základě Trumpova exekutivního příkazu, ale společnost dosáhla předběžného soudního zákazu poté, co soudce ve Washingtonu uvedl, že zákaz aplikace by překročil hranice zákona.

Carl Tobias, profesor na právnické fakultě Richmondské univerzity, se domnívá, že soudní proces bude pravděpodobně trvat dva roky, během nichž by zákon aplikaci nezakázal. Americká vláda hodlá u soudu argumentovat tím, že pro zákaz existují důvody národní bezpečnosti.

David Greene, ředitel pro občanské svobody ve skupině Electric Frontier Foundation, která se zabývá digitálními právy, vidí situaci jako problematickou. „V současné době je situace následující. Vláda bude muset soudu prokázat, že obavy o národní bezpečnost jsou skutečné, a nikoli hypotetické nebo domnělé, a že úplný zákaz TikToku v jeho současné podobě je vhodně přizpůsobeným prostředkem k řešení těchto obav o národní bezpečnost.“

Analytici prodej algoritmu neočekávají

Analytici americké finanční společnosti Wedbush Securities však tvrdí, že neočekávají, že by čínská vláda schválila prodej zahrnující algoritmus TikToku, tedy mimořádně účinnou technologii, která upravuje to, co lidé v aplikaci vidí.

„Hodnota TikToku by se bez algoritmů dramaticky změnila, a proto je konečný prodej TikToku velmi složitý podnik s mnoha potenciálními strategickými či finančními zájemci, kteří netrpělivě čekají na zahájení tohoto procesu,“ uvedla společnost Wedbush ve zprávě pro investory, která oceňuje TikTok na britském trhu na 100 miliard dolarů s algoritmem (2,3 bilionů korun), ale mezi 30 a 40 miliardami dolarů (698 a 931 miliardami korun) bez něj.

Čínská vláda loni prohlásila, že se postaví proti prodeji aplikace, a dodala, že by krok vážně podkopal důvěru investorů z různých zemí, včetně Číny, kteří chtějí investovat ve Spojených státech.

USA nejsou první ani poslední

TikTok je již nyní pod tlakem i jinde kvůli společným obavám ohledně dat. Ve Velké Británii, USA, Kanadě a na Novém Zélandu došlo k zákazu aplikace na telefonech vydaných vládou a zaměstnanci Evropské komise jej nesmějí používat ani na zařízeních vydaných v práci.

V Indii došlo k zákazu v roce 2020 poté, co vláda uvedla, že čínské aplikace poškozují svrchovanost, celistvost, obranu, bezpečnost státu a veřejný pořádek v Indii. Tchajwanský ministr pro digitální záležitosti nedávno prohlásil TikTok za nebezpečný produkt představující hrozbu pro národní bezpečnost.

Autoři: ,