Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Angličtina

Trápí vás v práci stres? Již nemusí, díky další lekci angličtiny ho hravě zvládnete

Stres (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stres (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

I toto pondělí vám Lidovky.cz ve spolupráci s jazykovou agenturou Skřivánek přináší pravidelnou lekci kurzu byznys angličtiny. Tentokrát se dozvíte, jaké jsou příčiny pracovního stresu, jak jej celkově odbourat a jak se jednoduše vypořádat se stresovými situacemi. Odpovědi naleznete opět na konci lekce.

Stress and its level can be measured as any other chemicals in the human body. There exists the Holmes and Rahe Scale which can rate stressful life events. Thomas Holmes and Richard Rahe examined a certain amount of people to find out whether stressful events can cause illness and they discovered a connection between the amount of stressful events in one´s life and illness.

Stress can be also measured by changes in blood pressure or as a galvanic skin response measurable by a digital thermometer.

Before you continue reading, try to define what stress management can be:

Stress management___________________________

__________________________

There are two types of stress: emotional stress and physical stress. Emotional stress occurs in situations which are difficult or demanding and physical stress is usually caused by pain. Physical stress can often lead to emotional stress, and emotional stress frequently occurs as physical stress.

Good stress management improves and reduces the tension that appears in stressful situation.

Read the following parts and fill in one word only into each section:

a) Positive 1)____ can influence the stressfulness of the situation as people with a negative 2)____ report more stress than those with a positive 3)____.

b) Another factor is a 4)____. A poor 5)____ puts the body in a state of physical stress plus it can also weaken the immune system. A poor 6)____ does not mean only eating unhealthy food but also not eating regularly, not eating enough or eating too much.

c) The third factor is 7)____ because the lack of 8)____ can also stress the organism out.

When somebody gets into a stressful situation, they can deal with it much better if they have some support system in their life, such as family, friends, partners... Additionally, hobbies and interests will make it easier for the people to deal with stressful situations as they will be able to relax.

Match these words from the following two paragraphs with their meaning:

Mood              Under mental or emotional strain.

Invaluable      To grow worse; degenerate.

Deteriorate     A state of mind or emotion.

Tense            The capacity of an organism to defend itself against a disease.

Resistance     Priceless.

Going deeper under the surface of the individual components of stress management, it is important to realize that finding the positive in each situation will strengthen one´s personality and stress resistance. Physical activity does not have to be about spending hours in a gym but it can be just a twenty minute aerobic exercise three times a day or a twenty minute walk outdoors but these activities should become part of everyday routine. While choosing the best diet, following the food guide pyramid can be a good start because it will show you what amount of what product is the best combination. Socializing can significantly improve your mood even if you are depressed and do not want to see anybody. Relaxation and good sleep are also invaluable factors as they strengthen immunity.

Too frequent stressful situations can lead into bad health effects such as headaches, an upset stomach, back pain or trouble sleeping. Stress can deteriorate your health state and make you moody, tense, or depressed which can affect your relationships both at work and at home.

Read the following paragraph and fill in missing prepositions:

1)____ work it is advisable to keep a small pocket book 2)____ which you can record important things to be done and appointments to be made. This will help you become much more organised and will help you deal 3)____ multiple tasks you get. Avoid being 4)____ a rush by going 5)____ appointments fifteen minutes earlier, you can always get stuck 6)____ a traffic jam or stand 7)____ a queue for a train ticket but 8)____ enough time ahead you will not get stressed that easily. Think 9)____ the time management carefully, whatever you want to do today, try to do it immediately and whatever you want to do tomorrow, it is best to be done today. If there is something broken 10)____ your surroundings, such as a computer, a copy machine, a table, make it fixed. Some people simply get stressed when there is not everything working 11)____. Reduce drinking coffee, 12)____ least 13)____ the morning, green tea, juice or milk is a much better choice. If you cannot do without your morning cup 14)____ coffee, switch 15)____ decaf. Beyond that, stretching your body and breathing deeply and slowly will help your body relax as well.

Test your knowledge HERE

Correct answers

Before you continue reading... Stress management is consequently the effort to ameliorate stress, mainly chronic stress so that the organism functions much better on an everyday basis.

Read the following parts.... 1) attitude, 2) attitude, 3) attitude, 4) diet, 5) diet, 6) diet, 7) physical activity, 8) physical activity

Match these words...
Mood               A state of mind or emotion.
Deteriorate      To grow worse; degenerate.
Resistance     The capacity of an organism to defend itself against a disease.
Tense              Under mental or emotional strain.
Invaluable        priceless

Read the following paragraph.... 1) At, 2) into, 3) with, 4) in, 5) to, 6) in, 7) in, 8) with, 9) about, 10) in, 11) around, 12) at, 13)in, 14) of, 15) to

Jazyková agentura Skřivánek

Skřivánek je největší jazykovou agenturou ve střední a východní Evropě. Na trhu jazykových služeb působí již od roku 1994. Kanceláře a učebny agentury Skřivánek najdete v 22 městech ČR a v dalších 13 zemích světa.
Jako jedna z největších překladatelských agentur v Evropě se Skřivánek stal uznávaným specialistou na evropské a asijské jazyky. Zaměstnává více než 400 kvalifikovaných jazykových odborníků a nabízí odborné překlady do všech jazyků.
Kromě různých typů kurzů pro veřejnost zajišťuje Skřivánek i výuku na klíč pro firmy a jednotlivce, jazykové audity, pobytové a zahraniční kurzy nebo přípravu na jazykové zkoušky pro děti i dospělé. Více informací najdete na www.skrivanek.cz

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.