Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Je internetová neutralita v USA ohrožena? Trump dal jejímu kritikovi významný post

Média

  15:15
PRAHA - Prezident Donald Trump nominoval v pondělí do čela Federální komise pro komunikaci (FCC), který je obdobou Českého telekomunikačního úřadu, bývalého člena komise Ajita Paie. Ten dlouhodobě kritizoval vládu Baracka Obamy kvůli její politice a pravidlům o internetové neutralitě.

Ajit Pai - Nový šéf FCC foto: ČTK

Pai je dlouhodobým kritikem státních regulací v telekomunikacích. Loni v prosinci sdělil médiím, že internetová neutralita, výdobytek Obamovy administrativy z roku 2015, již nepotrvá dlouho. Zároveň dodal, že by „komise měla použít sekačku na trávu, aby se zbavila všech pravidel, které nastavila Obamova vláda.“

Nový šéf FCC ve svém prvním prohlášení k zaměstnancům sdělil, že si přeje odstranit tzv. „digitální propast“ mezi uživateli moderních telekomunikací a těmi, kteří k němu přístup nemají. Dosáhnout toho chce za pomoci odstranění regulací a podporou operátorů při budování telekomunikací.

„Je nutné pomoci soukromému sektoru vytvořit sítě, vysílat signál a distribuovat informace americkým spotřebitelům, bez ohledu na rasu, gender, víru, sexuální orientaci, nebo cokoliv jiného,“ napsal Pai ve svém sdělení zaměsnancům.

Ajit Pai

vyrostl v Kansasu, je synem indických imigrantů. Vystudoval práva na Chicagské univezitě a následně pracoval pro ministerstvo spravedlnosti. Od roku 2012 působil jako člen FCC.

Skutečnost ale může být jiná. Pai může podle deníku Washington Post obrátit současnou politiku, která je v současnosti nakloněna zákazníkům operátorů. Z rozhodnutí komise pod jeho vedením mohou profitovat naopak zejména velké telekomunikační firmy. Zákazníci kvůli nedostatečné regulaci mohou zaplatit vyšší částky za internet, než doposud.

Současná pravidla neutrality internetu byla zavedena prezidentem Obamou v roce 2015 jako pojistka proti zvyšování cen operátorů a také jako obrana proti zpomalování rychlosti přístupu na internet části zákazníků.

Spor o pravidla internetové neutrality ve Spojených státech vygradoval po dohodě společnosti Comcast a streamovací společnosti Netflix. Filmy a seriály, které Netflix nabízí, znamenají přenos obrovského množství dat a Comcast se proto s Netflixem odmítal napřímo propojit, pokud mu za to nezaplatí.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat