Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

USA žalují Apple a další firmy. Kvůli údajnému kartelu na ceny e-knih

Ekonomika

  11:16
WASHINGTON - Americké ministerstvo spravedlnosti zažalovalo firmu Apple a dva významné knižní vydavatele. Viní je z kartelové dohody ohledně cen elektronických knih. Informovaly o tom agentury AP a Reuters.

Podle odborníků právě nastala éra elektronických knih, o které se už nejméně deset let mluví. foto: Shutterstock

"Obvinění vydavatelé se spojili s firmou Apple. Jejich společným cílem bylo omezit cenovou konkurenci v prodeji elektronických knih," uvedlo ministerstvo. Žaloba se týká vydavatelství Penguin Group a Macmillan.

ČTĚTE TAKÉ:

Obvinění původně zahrnovalo také vydavatelství HarperCollins Publishers, Simon & Schuster a Hachette Book Group, s těmi se však vláda dohodla na urovnání sporu. Podmínky tohoto urovnání zatím nebyly zveřejněny.

Kartel mohl být reakcí na úspěch Amazonu v prodeji e-knih

Údajná kartelová dohoda s cílem zvýšit maloobchodní ceny elektronických knih a omezit konkurenci podle žaloby vznikla v době, kdy se Apple chystal uvést na trh svůj počítačový tablet iPad. Dohoda prý byla reakcí na úspěch internetového maloobchodu Amazon při prodeji elektronických knih za nízkou cenu, napsala agentura AP.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Podle žaloby přinutila kartelová dohoda spotřebitele "zaplatit za elektronické knihy o desítky milionů dolarů více, než by platili jinak".

Dohoda zvýšila náklady spotřebitelů o 100 milionů dolarů

Generální prokurátor státu Connecticut George Jepsen uvedl, že dohoda zvýšila celkové náklady spotřebitelů o více než 100 milionů dolarů (zhruba dvě miliardy korun).

Obvinění ohledně manipulací s maloobchodními cenami elektronických knih nyní vyšetřuje rovněž Evropská unie, upozornila agentura Reuters.

Autoři: ,