Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V jaderné elektrárně v Dukovanech skončila plánovaná odstávka třetího bloku, teď opět fungují všechny čtyři

Ekonomika

  14:05
Dukovany (Třebíčsko ) - V Jaderné elektrárně Dukovany skončila krátce před pondělní půlnocí odstávka třetího výrobního bloku. Kvůli pravidelné výměně části jaderného paliva, servisu a kontrolám zařízení byl mimo provoz od 28. května. Elektřinu začal blok opět vyrábět a do přenosové soustavy dodávat ve 23:44.

Jaderná elektrárna Dukovany. foto: Lidové noviny

Energetiky v následujících dnech čeká příprava a připojení druhého turbosoustrojí a dokončení předepsaných nastavení, kontrol a zkoušek, sdělil mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Nyní jsou v provozu všechny čtyři bloky.

Řízenou štěpnou reakci operátoři v reaktoru obnovili už v sobotu a následně prováděli řadu předepsaných zkoušek a testů. „Takzvaný náběh bloku, který je završením velkého množství servisních a montážních činností prováděných během odstávky, následně provází vždy řada rozsáhlých kontrol a testů, nejen v rámci primárního, ale také sekundárního okruhu. Aktuálně máme velkou část těchto prací úspěšně za sebou, ale zbývající kontroly nás ještě čekají v následujících dnech,“ řekl ředitel elektrárny Roman Havlín.

Během odstávky energetici vyměnili 90 palivových kazet za čerstvé, udělali rozsáhlé revizní a servisní práce na zařízení primárního i sekundárního okruhu a plánovanou modernizaci systémů. Hlavní byla kontrola tlakové nádoby reaktoru, generální údržba hlavního cirkulačního čerpadla číslo dva a kontrola teplosměnných ploch výměníků tepla, takzvaných parogenerátorů. V sekundární části má za sebou elektrárna kontroly a servis parních turbín, údržbu systémů kontroly a řízení a také elektrických systémů záložního napájení.

Další odstávka kvůli výměně paliva čeká elektrárnu v listopadu. Předběžně nahlášené termíny se ale mohou měnit v souvislosti s průběhem prací, kontrol a dalšími požadavky.

Elektrárna Dukovany dodává elektřinu od roku 1985. Vloni jí vyrobila 14,3 terawatthodiny (TWh).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!