Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Nanoroušky bez nanovlákna. I tak se v Česku vydělává na pandemii

Ekonomika

  20:09
Do prodeje se v Česku dostaly údajné nanoroušky, ve kterých po nanovlákně není ani stopy. Skrz elektronový mikroskop se na ně podívali odborníci z české firmy Spur.

Certifikovaná nano rouška TNG ve skutečnosti nanovlákno neobsahuje. foto: prozdravi.cz

„Díky speciální NANO technologii, je podle dostupných testů, rouška schopna ochránit uživatele před viry a nemocemi přenášenými vzduchem, přibližně srovnatelným způsobem jako speciální respirátory,“ píše se na serveru gruzinskycaj.cz pod nabidkou certifikované nanoroušky

Problém je, že v rouškách žádný nanomateriál není. Potvrdili to experti tradiční české firmy Spur, kteří se roušce podívali na kloub. 

Podle popisu prodejce na serveru gruzinskycaj.cz je z antibakteriální nanotextilie vyrobena vnější vrstva. Ze zachycených nálezů výzkumníků ale vyplynulo, že každá ze tří vrstev je sice z jiné textilie, ani jedna ale nanovlákno neobsahuje. Na facebooku to uvedla asociace „Česko je nano.“

„Popularita nanovlákenných roušek bohužel přitahuje i podvodníky. Ve firmě SPUR se podívali pod elektronovým mikroskopem na údajné nano roušky z e-shopu gruzinskycaj.cz a žádné nanovlákno tam nenašli,“ píše se u facebookového příspěvku. Podvodné roušky najdete v prodeji i například na e-shopu prozdravi.cz. 

„Velice nás mrzí, že se velká spousta obchodních firem snaží přiživit na důvěře k NANO produktům, dlouhodobě popularizované Nanoasociací, za účelem obohacení se,“ sdělil serveru Lidovky.cz Tomáš Dudák, ředitel společnosti Spur. „Jde o klamání spotřebitele a očekáváme, že se tím bude zabývat i například Česká obchodní inspekce,“ dodal. 

Proti tomu se ale ohradil Radim Šrubař z e-shopu gruzinskycaj.cz. „S obviněním firmy Spur zásadně nesouhlasíme, naše roušky byly na přítomnost nanomateriálu otestovány mezinárodními certifikačními firmami, jako jsou Intertek nebo TÜV Rheinland, a všechny certifikáty jsme získali. Abychom prokázali, že pravda je skutečně na naší straně, roušky necháme otestovat ještě v Centru nanotechnologií na Vysoké škole báňské v Ostravě. Jakmile výsledky obdržíme, obratem je zveřejníme,“ sdělil serveru Lidovky.cz.

Společnost Spur se sídlem ve Zlíně se výzkumu nanotechnologických filtračních materiálů věnuje už před deset let. Poprvé vlastní výrobní linku i nanostruktury materiálů představila v roce 2012. V souvislosti s pandemií a nedostatkem ochranných zdravotnických pomůcek v Česku se rozhodla investovat do navýšení kapacity výroby nanotextilie tak, aby byla Česká republika ve výrobě potřebného materiálu soběstačná.

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...