Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Praze se budou rodit auta bez řidiče, dostanou i testovací dráhu

Ekonomika

  9:00
PRAHA - Vynálezy z nového pražského vývojového centra budou řídit miliony aut všech značek po celém světě. Francouzská investice za více než půl miliardy korun otevře své brány už letos v zimě.

Chytrá technika Valeo přináší funkce pro samořiditelná auta foto: Valeo

V blízkosti stanice metra Depo Hostivař v Praze vyrůstá nové vývojové centrum firmy Valeo. Až se letos v prosinci otevře, stane se Praha významným místem rozvoje autonomní mobility.

Francouzská skupina, která patří k nejvýznamnějším subdodavatelům automobilového průmyslu, tu totiž zhruba zdvojnásobí své vývojové kapacity a zaměří se právě na techniku pro samořiditelná auta.

Vizualizace nového vývojového centra Valeo v Praze Hostivaři
Vizualizace nového vývojového centra Valeo v Praze Hostivaři

Do nové budovy, která vzniká s celkovou investicí 600 milionů korun, se přestěhuje asi 300 zaměstnanců stávajícího pražského vývojového centra v Hloubětíně, které vzniklo v roce 2002 a původně se zaměřovalo hlavně na vývoj klimatizačních jednotek.

Od roku 2013 pak rostl důraz právě na vývoj techniky pro autonomní mobilitu a právě výrazný rozmach této oblasti si vyžádal investici do nového zázemí. Podle Pavla Peky, ředitele vývojového centra, by měl počet zaměstnanců ve vývoji do roku 2018 vzrůst na 500.

U nového vývojového centra vznikne také testovací polygon, který doplní stávající základnu Valea na letišti ve středočeských Milovicích.

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat