Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Hospody v Anglii a Walesu padají jako hrušky. Letos tam končí dvě denně

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Dvě hospody denně zanikly v první polovině letošního roku na území Anglie a Walesu. Ukazují to statistiky britské vlády, podle kterých jen ve druhém kvartálu zavřelo celkem 230 restauračních zařízení. Celkem jich mezi letošním lednem a červnem bylo 383. To je jen o tři restaurace méně než za celý loňský rok.
  10:19

Jen Londýn přišel během první poloviny letošního roku o 46 hospod. V celé Velké Británii i proto aktuálně probíhá kampaň, která volá po změně britských zákonů v souvislosti s fungováním gastronomie. Informoval o tom britský deník BBC.

Svou hospodu se před pár měsíci rozhodl zavřít i Chris Miles. Léta ji provozoval v Richmondu v hrabství North Yorkshire. „Prostě jsem si řekl, že problémy mého zařízení nemohu vyřešit,“ uvedl BBC.

Jeho podnik se třinácti pokoji i restaurací se přitom nacházel v turisticky oblíbeném městu Dales a značnou popularitu měl i mezi místními. Mezi hlavní příčiny svého rozhodnutí zařadil personální nouzi, vysoké provozní náklady i daně.

„Největší problémem byly daně a poplatky. Jen na DPH jsme museli odvést asi pětinu vybraných peněz. Naposledy jsme zaplatili 26 tisíc liber (zhruba 735 tisíc), a to za podnik, který se nikdy nedostal do zisku,“ uvedl Chris Miles.

Britské podnikatele ale kromě dvacetiprocentní DPH trápí i vysoké podnikatelské sazby za užívání nebytových prostor. Navíc hrozí, že kvůli vysoké inflaci se tyto poplatky během příštích měsíců ještě zvýší, což v krajním případě přinese britským hospodským další nové výzvy. Pokud tamní vláda nezasáhne, tak se v dubnu příštího roku tyto poplatky zvýší o inflaci.

„Vzhledem k tomu, že náklady na energie vzrostly meziročně o 80 %, tak v prostředí nepříliš znamenitého hospodářského růstu, vysoké inflace i úrokových sazeb, je nárůst podnikatelských sazeb to poslední, co hospody nyní potřebují,“ řekl Alex Probyn, který ve společnosti Altus Group pracuje v oblasti daní z nemovitostní a před časem vyzval Jeremyho Hunta, aby jeho vláda přijala potřebná opatření na zmírnění růstu podnikatelských sazeb.

V současné chvíli sice gastronomická zařízení ve Velké Británii mají na tyto podnikatelské sazby pětasedmdesátiprocentní slevu až do výše 110 tisíc liber na podnik (asi 3,1 milionu korun), ale toto opatření má skončit v březnu příštího roku a nové se prozatím nepodařilo ujednat.

Autor:

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...