Jen Londýn přišel během první poloviny letošního roku o 46 hospod. V celé Velké Británii i proto aktuálně probíhá kampaň, která volá po změně britských zákonů v souvislosti s fungováním gastronomie. Informoval o tom britský deník BBC.
Svou hospodu se před pár měsíci rozhodl zavřít i Chris Miles. Léta ji provozoval v Richmondu v hrabství North Yorkshire. „Prostě jsem si řekl, že problémy mého zařízení nemohu vyřešit,“ uvedl BBC.
Jeho podnik se třinácti pokoji i restaurací se přitom nacházel v turisticky oblíbeném městu Dales a značnou popularitu měl i mezi místními. Mezi hlavní příčiny svého rozhodnutí zařadil personální nouzi, vysoké provozní náklady i daně.
„Největší problémem byly daně a poplatky. Jen na DPH jsme museli odvést asi pětinu vybraných peněz. Naposledy jsme zaplatili 26 tisíc liber (zhruba 735 tisíc), a to za podnik, který se nikdy nedostal do zisku,“ uvedl Chris Miles.
Britské podnikatele ale kromě dvacetiprocentní DPH trápí i vysoké podnikatelské sazby za užívání nebytových prostor. Navíc hrozí, že kvůli vysoké inflaci se tyto poplatky během příštích měsíců ještě zvýší, což v krajním případě přinese britským hospodským další nové výzvy. Pokud tamní vláda nezasáhne, tak se v dubnu příštího roku tyto poplatky zvýší o inflaci.
„Vzhledem k tomu, že náklady na energie vzrostly meziročně o 80 %, tak v prostředí nepříliš znamenitého hospodářského růstu, vysoké inflace i úrokových sazeb, je nárůst podnikatelských sazeb to poslední, co hospody nyní potřebují,“ řekl Alex Probyn, který ve společnosti Altus Group pracuje v oblasti daní z nemovitostní a před časem vyzval Jeremyho Hunta, aby jeho vláda přijala potřebná opatření na zmírnění růstu podnikatelských sazeb.
V současné chvíli sice gastronomická zařízení ve Velké Británii mají na tyto podnikatelské sazby pětasedmdesátiprocentní slevu až do výše 110 tisíc liber na podnik (asi 3,1 milionu korun), ale toto opatření má skončit v březnu příštího roku a nové se prozatím nepodařilo ujednat.