Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda neumí komunikovat s podnikateli, o její pomoc se nezajímají

Ekonomika

  11:34
PRAHA - Celkem 71 procent podnikatelů nezná celý a konkrétní obsah vládního protikrizového plánu. Na 95 procent malých a středních podniků, které se pokusily dosáhnout na dotace ze strukturálních fondů EU, hodnotí jejich čerpání jako problematické. To jsou ale jen některé z problémů v komunikaci vlády s podnikateli, které odhalil průzkum Asociace malých a středních podniků (AMSP) mezi 438 majiteli malých a středních firem.

Podnikatelé: vláda nepomáhá, jenom škodí foto: Shutterstock

Neznalost protikrizového plánu ukazuje podle asociace na problém v komunikaci mezi vládou a podnikateli. Strukturální fondy prý obsahují značné rezervy a jejich zpřístupnění AMSP považuje za jeden z rozhodujících nástrojů zmírnění dopadů hospodářské recese.

Administrativní zátěž se nesnížila, výhod podnikatelé nevyužívají

Podnikatelé ale hodnotili negativně i plnění jednoho ze stěžejních cílů minulých vlád, kterým je snižování administrativní zátěže. Na 88 procent respondentů nezaznamenalo žádnou změnu.

Průzkum vykázal větší znalost produktů Českomoravské záruční a rozvojové banky. O nabídce této banky ví 57 procent podnikatelů, avšak tři čtvrtiny z nich upozorňují na skutečnost, že její záruky komerční banky nepřijímají. V těchto případech ztrácí tento nástroj smysl, uvadla asociace.

Překvapivě 90 procent podnikatelů zatím nevyužilo možnosti odkladu plateb na sociální a zdravotní pojištění. Důvod vidí asociace zejména v nedostatečné informovanosti firem ze značné části způsobené též nedostatečnou komunikační kampaní ze strany vlády.

Mimořádné výzvy ministerstva práce a sociálních věcí pro firmy v krizi "Vzdělávejte se!" využilo pět procent respondentů. Předkládání projektů v této výzvě bylo podle asociace již od počátku složité, a to od uzavření smlouvy s úřadem práce až po jeho vyhodnocení. Na 85 procent firem považuje administrativu s projekty spojenou za nepřijatelnou.

Výběr vzorku oslovených firem uskutečnila AMSP v metodické spolupráci s Českým statistickým úřadem. Své názory vyslovilo 438 majitelů malých a středních firem s pěti až 250 zaměstnanci z průmyslu, služeb a stavebnictví z celé České republiky.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat