Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 22 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vláda posunula přípravu rozpočtu na příští rok, schvalovat se bude až v říjnu

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) hovoří na jednání sněmovního... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) hovoří na jednání sněmovního... | foto: ČTK

Praha Přípravu státního rozpočtu na příští rok vláda v pondělí upravila. Přijala návrh zákona, podle kterého konečný návrh o státním rozpočtu na rok 2021 bude vládě ke schválení předložen koncem září a Poslanecké sněmovně do konce října. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí.

Podle dosavadních rozpočtových pravidel by vláda měla finální verzi návrhu rozpočtu dostat do konce srpna a Sněmovna do konce září. Obdobně byla kvůli povodním posunuta příprava rozpočtu na rok 2003 v roce 2002, uvedla na tiskové konferenci po jednání vlády ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Zároveň ministerstvo nebude podle ministryně vládě předkládat tzv. předběžný návrh rozpočtu na příští rok. Ten by měla vláda za standardních okolností dostat od úřadu do konce května a schválit do konce června. „V tuto chvíli by to bylo velmi nepřesný předběžný rozpočet, který by neodpovídal realitě,“ uvedla ministryně. Zákon by měla Sněmovna podle Schillerové projednat ve stavu legislativní nouze.

„Úprava rozpočtového procesu na rok 2021 proto počítá s tím, že intenzivní příprava konkrétní podoby zákona o státním rozpočtu bude zahájena poté, co ministerstvo financí 10. srpna zaktualizuje makroekonomickou predikci a predikci příjmů. Pro řádný průběh následujících kroků a zajištění dostatečného prostoru pro jednotlivé kapitoly, bude harmonogram prací posunut o jeden měsíc,“ uvedlo ministerstvo.

Konečná makroekonomická prognóza a odhad příjmů rozhodný pro sestavení státního rozpočtu bude podle MF ještě aktualizován v polovině září poté, co Český statistický úřad na začátku září zveřejní údaje o vývoji české ekonomiky v první polovině roku.

Zároveň podle návrhu bude muset MF při stanovení celkových výdajů na roky 2021 až 2023, které jsou rovněž součástí rozpočtové dokumentace, přihlédnout k očekávanému makroekonomickému vývoji.

Změnou tak MF podle svého vyjádření reaguje na současný těžko předvídatelný vývoj ekonomiky, kdy jednotlivé předpovědi vyžadují mnohem častější aktualizace. „Aktuální praxe, kdy by již nyní měla naplno běžet příprava státního rozpočtu České republiky na příští rok, by proto představovala neodpovídající formalistickou zátěž a opakované předělávání rozpočtu. Zcela nepochybně totiž bude v létě a na podzim docházet k zásadním úpravám predikcí, které jsou určující pro reálné stanovení příjmů a výdajů státního rozpočtu,“ uvedl úřad.

Sněmovna 22. dubna kvůli dopadům šíření koronaviru zvýšila letošní schodek rozpočtu na 300 miliard korun. Prezident Miloš Zeman v pondělí řekl, že deficit 300 miliard korun kvůli pandemii koronaviru může při rozumném hospodaření stačit a nebude ho nutné znovu zvyšovat. Původní plány před propuknutím pandemie počítaly se schodkem rozpočtu 40 miliard korun.

Podle ekonomů dubnové údaje naznačují, že schodek rozpočtu na celý letošní rok bude třeba ještě zvýšit. Letos ke konci dubna schodek státního rozpočtu stoupl na 93,8 miliardy korun z březnových 44,7 miliardy korun.

Nejvyšší deficit doposud měl za celý rok rozpočet za rok 2009 kvůli dopadům světové hospodářské krize, a to přes 192 miliard korun.

V nejnovější dubnové makroekonomické prognóze očekává letos ministerstvo financí pokles české ekonomiky o 5,6 procenta. Příští rok by měla podle úřadu ekonomika vykázat růst o 3,1 procenta.

Česká národní banka v nové prognóze z minulého týdne očekává letos pokles ekonomiky o osm procent. Příští rok by ekonomika měla stoupnout o čtyři procenta. I přes obnovní růstu se ale ekonomika do konce příštího roku podle ČNB nedostane na úroveň před pandemií koronaviru.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky
Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky

Mnoho drogerií nabízí hodně výhod, ale žádná jako ROSSMANN. Pro maminky je zde speciální program Rossmánek, díky kterému získáte výhodné slevy,...