Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VZP si platila kampaň na Parlamentních listech. Za PR články dala přes 200 tisíc

Ekonomika

  6:10
PRAHA - Z registru smluv vyplývá, že si Všeobecná zdravotní pojišťovna platí inzerci na webu Parlamentní listy, které spoluvlastní senátor Ivo Valenta. Letos si pojišťovna podle dokumentů zaplatila na serveru 15 PR článků a zveřejnění 15 tiskových zpráv za celkem 224 652 korun s DPH.

Všeobecná zdravotní pojišťovna si platí kampaň na Parlamentních listech. foto: parlamentnilisty.czReprofoto

Radikální listy? Server Parlamentní listy je Mekka radikálů

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) si zaplatila na pět měsíců kampaň na serveru Parlamentní listy, které některé mediální výstupy neoznačily jako komerční sdělení.

Vyplývá to ze smlouvy mezi VZP a agenturou Knowlimits o nákupu mediálního prostoru za 645 tisíc bez DPH. Po aplikaci 71,5% slevy má VZP zaplatit bez DPH spolu s provizí pro agenturu jen 224 652 Kč.

Vyúčtování za služby Knowlimits a inzerci v Parlamentních listech

Pojišťovně vedení kampaně na serveru, který spoluvlastní senátor Ivo Valenta a již dříve si přes něj podobným způsobem budoval veřejný obraz dosluhující jihomoravský hejtman Michal Hašek. „Nerozlišujeme při zadávání inzerce jednotlivá média dle jejich údajného politického zaměření, ani dle toho, jaké politické či ekonomické zájmy případně sledují jejich vlastníci,“ argumentuje mluvčí společnosti Oldřich Tichý.

VZP se prý jen snaží se svými téměř šesti miliony klienty komunikovat všemi možnými kanály, které se jeví jako přínosné.

Server Lidovky.cz požádal o vyjádření i šéfredaktora Parlamentních listů Marka Bláhu, proč články o VZP nejsou viditelně označeny jako inzerce či komerční sdělení, do publikování článku však nedostal žádnou odpověď. U jednotlivých PR textů je jako autor pouze podpis VZP. Tiskové zprávy o VZP jsou však označeny.

Smlouva mezi VZP a Knowlimits o inzerci na Parlamentních listech.
Smlouva mezi VZP a Knowlimits o inzerci na Parlamentních listech.

Smlouva mezi VZP a Knowlimits o inzerci na Parlamentních listech.

Kampaně pro kraje a hejtmany

Parlamentní listy vydává firma Our Media a.s., které podle serveru Mediaguru vlastní z poloviny Ivo Valenta, senátor a majitel skupiny Synot, jež se pohybuje především v loterijním průmyslu. Podíl si v ní nechal i významný mediální podnikatel Michal Voráček.

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD) 8. října na brífinku po zveřejnění výsledků krajských voleb.

Server je oblíbenou platformou řady českých politiků. Nedávno vyšlo najevo, že si Jihomoravský kraj platil u firmy JT Media pozitivní články na Parlamentních listech o končícím hejtmanovi Michalu Haškovi. Jednatelem JT Media je navíc mimo jiné Jan Tvrdoň, který spoluzakládal kontroverzní konspirační server Protiproud.

V Parlamentních listech se za peníze zviditelňují i další kraje. Nejvíc zaplatil Moravskoslezský

V součtu si měl kraj zaplatit PR na Parlamentních listech až za 650 tisíc korun. „V roce 2014 pak byla objednávka na prezentaci Jihomoravského kraje v elektronických médiích za 235 950 korun, v roce 2013 objednávka za 170 tisíc Kč,“ sdělila v srpnu MF DNES mluvčí Jihomoravského kraje Eliška Holešinská Windová.

V Parlamentních listech se ale zviditelňovaly i další kraje. Inzerci na serveru si platil například Moravskoslezký kraj. Díky ní získal na stránkách prostor dosluhující exhejtman Miroslav Novák (ČSSD). Zviditelnila se tam také tři ministerstva a hlavní město Praha.

Autor:

Mohlo by vás zajímat