„Chystáme i putovní výstavu historických fotografií z divadla a soukromého archivu Wericha a Voskovce a 19. června pak další překvapení spojené se 110. výročím narození Jiřího Voskovce,“ řekla mluvčí Městských divadel pražských Tereza Mrzenová.
Česká televize připomíná Jana Wericha v tomto týdnu jedenácti tituly. „Jde především o jeho tvorbu z 60. let, kdy vytvořil nezapomenutelné komedie,“ řekla mluvčí Alžběta Plívová. Ve čtyřech snímcích je jeho partnerkou Stella Zázvorková. Kromě Uspořené libry je uvidí diváci i v komedii Magnetické vlny léčí, Medvěd a Drahý zesnulý. Uveden bude také film z roku 1934 U nás v Kocourkově a záznam inscenace Divadla ABC z roku 1960 Těžká Barbora.
Supraphon
Oba divadelníky připomene i Supraphon. První nahrávky dvojice V+W vyšly už koncem 20. let na šelakových deskách společnosti Parlophon. Jeden z prvních záznamů pro firmu Ultraphon vznikl z představení Premiéra Skafandr v roce 1929. Od roku 1930 vycházela speciální řada, která průběžně sledovala tvorbu Osvobozeného divadla.
ČTĚTE TAKÉ: |
„Naposledy Werich pro nás nahrával v roce 1970, kdy po šesti letech dokončil četbu Haškova Švejka,“ řekl supraphonský mluvčí Vladan Drvota. K nejprodávanějším deskám 80. let patřil titul Zpívá Jan Werich, vydaný na LP v roce 1985 - pět let po jeho smrti.
K renesanci ve vydávání nahrávek Voskovce a Wericha došlo v Supraphonu po sametové revoluci. „I po třech letech od spuštění digitálního servisu Supraphonline v roce 2011 patří k těm nejprodávanějším,“ dodal s tím, že v minulém století nebylo výraznější divadelní dvojice herců a autorů, která by ovlivnila vkus, směřování a další vývoj jevištního humoru tak, jako V+W.
V trojici s Jaroslavem Ježkem měli zásadní vliv na divadlo hudební. Dílem mistrů z Osvobozeného divadla se inspirovali Miroslav Horníček, Jiří Suchý a Jiří Šlitr, Miloslav Šimek a Jiří Grossmann, Jan Vodňanský a Petr Skoumal, Jan Burian a Jiří Dědeček, Miroslav Paleček a Michael Janík, Jiří Ornest a Tomáš Töpfer.
Zlatá šedesátá
S relativním uvolněním politické a kulturní atmosféry v 60. letech vznikla řada nahrávek Werichovy četby a vyprávění, dialogů i monologů, humorných i vážných, ilustrujících jeho mimořádnou paměť, všímavost, postřeh i mistrovskou schopnost vtipného a osvíceného pohledu na svět.
„Záznamy vznikaly i díky Werichovým spolupracovníkům, kteří si uvědomovali jeho všestranné nadání. Proto zůstalo v archivech Supraphonu i Českého rozhlasu množství pokladů v podobě nesmazaných analogových pásů. Pokud byly zničeny, existují nadšení amatérští archiváři, kteří je desítky let uchovávají jako raritní klenoty. Patří k nim Jaromír Farník, Jiří Borovička, Ondřej Suchý, Karel Koliš, Jan Müller i Petr Prajzler,“ dodal Drvota.
V sobotu 7. února přijdou uctít památku Jana Wericha k jeho hrobu na Olšanských hřbitovech členové sdružení Werichovci a zástupci nadace Život umělce. Pietní akt začne v 11:00.