Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Stala jsem se obětí rasismu, stěžovala si Oprah Winfreyová

Média

  7:00
BERN - Jedna z nejbohatších žen světa, slavná americká televizní moderátorka Oprah Winfreyová si stěžovala, že se při své nedávné návštěvě Švýcarska stala obětí rasismu.

Oprah Winfreyová foto: ČTK

V luxusním obchodě s kabelkami v Curychu prý prodavačka odmítla tuto černošskou celebritu obsloužit. Píše o tom zpravodajský server BBC News. Švýcarský turistický úřad nad celou záležitostí vyjádřil politování.

ČTĚTE TAKÉ:

Winfreyová v americké televizi uvedla, že jí prodavačka v curyšském obchodě řekla, že vystavené kabelky jsou pro ni příliš drahé. "Neměla jsem udělané řasy, ale jinak jsem byla oblečená ve stylu Oprah Winfreyové. Měla jsem sukénku Donna Karan a mé sandálky," prohlásila Winfreyová s tím, že jméno obchodu nechce zveřejnit. O ukázání kabelky v přepočtu za více než 470 000 korun požádala celkem třikrát, pokaždé ji však prodavačka odmítla, uvedl server news.sky.com.

Mluvčí švýcarského úřadu pro turismus Daniela Bärová prohlásila, že této instituci je velmi líto, co se Winfreyové přihodilo. Úřad rovněž na Twitteru uvedl, že "daná osoba (prodavačka) jednala naprosto špatně".

Nedorozumění?

Ačkoli Winfreyová podrobnosti o obchodu neřekla, švýcarská média spekulují, že incident se odehrál v butyku Trois Pommes, jejíž majitelka Trudie Götzová v minulosti byla hostem slavné moderátorky. Götzová podle news.sky.com událost označila za "nedorozumění".

Ve Švýcarsku čeká na azyl 48 tisíc lidí

Ve Švýcarsku je nyní asi 48 000 lidí, kteří žádají o azyl, což je v poměru k počtu obyvatel země zhruba dvojnásobek, než je průměr v evropských zemích. Součástí plánovaných omezení by mělo být i ubytování žadatelů o azyl ve speciálních centrech. Podle úřadů je cílem těchto opatření zabránit napětí s místními obyvateli. Azylové zákony byly ve Švýcarsku zpřísněny v červnu.

Stížnost Winfreyové přichází v době, kdy se ve Švýcarsku vedou politické spory ohledně plánů některých švýcarských měst zakázat žadatelům o azyl přístup na jistá veřejná místa. Organizace pro lidská práva přirovnaly tyto plány, které zahrnují zamezení vstupu žadatelů azyl kupříkladu na plovárny, sportovní hřiště či do knihoven, k apartheidu.

Winfreyová, která hraje v novém filmu režiséra Lee Danielse The Butler, přicestovala do Curychu minulý měsíc na svatbu zpěvačky Tiny Turnerové. Z obchodu prý odešla klidně a bez hádek, ale tato zkušenost ji utvrdila v tom, že problém rasismu stále existuje.

Autoři: ,