Úterý 15. června 2021svátek má Vít 27 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Za gigantickou zpronevěru dostal Madoff 150 let vězení

Bernard Madoff | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bernard Madoff | foto: Reprofoto

NEW YORK Americký finančník Bernard Madoff (71) byl za mnohamiliardové podvody dnes u soudu v New Yorku odsouzen k trestu 150 let vězení. Soudce Denny Chin tak vyhověl požadavku prokuratury a vyměřil finančníkovi maximální možný trest. Madoff podle obžaloby zpronevěřil až 65 miliard dolarů (až 1,2 bilionu Kč).

"Ten podvod je naprosto ohromující," řekl před vynesením rozsudku soudce Chin, když si vyslechl rozzlobené Madoffovy klienty. Dříve, než soudce přednesl verdikt, dostal slovo Madoff. Své zločiny se prý snažil napravit, ale zjistil, že situace se jen zhoršuje.

Vyšetřovatelé přesně nevědí, kolik peněz Madoff ukradl. V soudních spisech je ale uvedeno, že přes hlavní Madoffův bankovní účet během let proteklo zhruba 170 miliard dolarů (asi 3,15 bilionu Kč). Několik týdnů před Madoffovým zadržením, což bylo loni v prosinci, účetnictví jeho firmy vykazovalo účetní majetek za zhruba 65 miliard dolarů. Správci, který je pověřený uzavřením účtů Madoffovy společnosti, se zatím podařilo dát dohromady zhruba 1,2 miliardy dolarů. Peníze by se měly vrátit klientům, i když je to pouze nepatrná část z celku.

"Nemohu vám poskytnout omluvu za své chování," řekl Madoff klidným hlasem. "Jak se dá omluvit tisícům oklamaných investorů, kteří mně svěřili své celoživotní úspory?".

Soudnímu přelíčení přihlížely stovky lidí, kteří po vynesení rozsudku propukli v mohutný aplaus. Když některé Madoffovy oběti předstoupily před soudce, aby mu v roli svědků vylíčily, jak je Madoff finančně zruinoval, finančník měl jen sklopené oči. "Trápí mě, když vidím tu bolest a utrpění, které jsem způsobil," řekl.

"Jak nám někdo mohl něco takového udělat? To snad ani nemůže být pravda, nikomu jsme nic neudělali," líčil soudci jeden z poškozených. Někteří z nich budou muset prodat dům, aby vyžili, řada z nich bude muset požádat o sociální podporu.

Madoffova investiční společnost Bernard L. Madoff Investment Securities desítky let fungovala na základě takzvaného Ponziho schématu. Stejně fungují například pyramidové hry, lidově zvané letadlo, kdy první klienti dostávají výnosy z peněz klientů, kteří se zapojí později. Na ty poslední klienty už ale žádné peníze nezbývají.

Jedna velká lež
Když Madoff poslouchal rozsudek, byl přímo proti soudci a verdikt si vyslechl se sepnutýma rukama. Podvod, jehož se kdysi uznávaný finančník dopustil, je největším v dějinách Wall Street a je zároveň charakterizován jako nejnestoudnější.

Madoff býval i ředitelem americké společnosti Nasdaq Stock Market, která provozuje jeden z největších akciových trhů světa. Finančník byl zadržen koncem loňského roku, když se svým synům přiznal, že úspěch jeho investiční společnosti je "jedna velká lež". V březnu se Madoff k podvodu přiznal také úřadům a od té doby byl ve vazbě.

Madoffův obhájce Ira Sorkin se snažil soudce přesvědčit, aby finančníka poslal za mříže pouze na 12 let. Pokud se prý přihlédne k průměrné délce lidského života, mohl by se Madoff teoreticky dožít 83 let. Adekvátní trest, který by splnil společenskou úlohu, by podle Sorkina bylo 12 let. I tak by to prý mohl být pro Madoffa trest doživotní.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...