Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žaluda obhajoval čistku v ČD Cargo, zastaví tendr na nákup 100 vagonů

Ekonomika

  15:37aktualizováno  17:31
PRAHA - Nové vedení ČD Cargo chce zastavit tendr na nákup potravinářských vagonů. Chce tak ušetřit 175 milionů korun. Podezřelý tendr byl spolu se špatným hospodařením a bráněním forenznímu auditu důvodem k odvolání představenstva ČD Carga minulý týden. Uvedl to předseda představenstva ČD a ČD Carga Petr Žaluda.

Generální ředitel Českých dráh Petr Žaluda foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Poté, co valná hromada ČD Carga, reprezentovaná vedením mateřských Českých drah, minulý týden odvolala představenstvo Carga v čele s Josefem Bazalou, rezignovali na své posty postupně i personální ředitel Pavel Koucký a provozní ředitel Oldřich Mazánek, kterého dnes následoval i jeho zástupce Jiří Witiska.

Čtěte více:

Nové představenstvo v čele s generálním ředitelem ČD Petrem Žaludou podle odcházejících manažerů začalo realizovat kroky, které ČD Cargo destabilizují a poškodí. Od společnosti již začali odcházet někteří zákazníci. Žaluda naopak uvedl, že podnik poškozovali původní manažeři.

Odcházející manažeři prý nemají čisté svědomí
Odvolání představenstva bylo podle Žaludy nezbytné, protože hrozilo pokračování škod a snižování hodnoty společnosti. Firma loni vykázala ztrátu 380 milionů korun a v 1. čtvrtletí byl propad 50 milionů korun.

"Rozhodl jsem se jít do určitého osobního rizika, protože jsem do minulého týdne, kdy jsem se rozhodl odvolat představenstvo ČD Carga, vycházel především z indicií. Na základě současných informací z auditu musím prohlásit, že odvolání bylo nezbytné," uvedl Žaluda.

Bývalé vedení plánovalo nakoupit 100 potravinářských vagonů za údajně nevýhodných podmínek. Cargo tyto vozy navíc nepotřebuje, protože tvoří jen dvě procenta jejího obratu. Bazalův tým prý rovněž bránil provedení forenzního auditu a zveřejnění jeho výsledků.

Podle Bazaly postupovalo bývalé vedení při poskytování informací o auditu podle zákona a vedení drah včetně Žaludy k nim mělo přístup. Relativně zhoršené hospodaření v minulém roce podle něj způsobila ekonomická krize.

Český dopravce přitom vykázal výrazně nižší ztrátu než konkurenti ze Švýcarska, Rakouska, Polska, Slovenska nebo Francie a letos v dubnu se vrátil k zisku.

Bazala rovněž upozornil, že po jmenování Žaludy novým členem představenstva ČD Cargo a současně jeho odvoláním z funkce člena Správní rady Carga došlo k ochromení činnosti tohoto orgánu společnosti, který se stal nefunkční a neusnášeníschopný.

"Unáhlený postup ze strany představenstva Českých drah bude mít za následek závažné škody v hospodaření společnosti ČD Cargo, mimo jiné také proto, že nové představenstvo nemá v oboru nákladní železniční dopravy žádné zkušenosti. Celá řada obchodních jednání a činností, které byly vedeny a prováděny odvolaným představenstvem, je již nyní narušena," uvedl Bazala.

Nového generálního ředitele by mělo představenstvo podle Žaludy vybrat na základě výběrového řízení.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat