Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zprávy dne podle editora: Auto budoucnosti za ‚lidovku‘ a izraelský obrat premiéra Sobotky

Ekonomika

  23:01
Automobilka Volkswagen se chce stát průkopníkem elektromobilů „za hubičku“. Ve čtvrtek představila na pařížském autosalonu koncept lidového elektromobilu budoucnosti za neméně lidovou cenu.

Herbert Diess, nový šéf Volkswagenu na Autosalonu v Paříži foto: Reuters

Zdá se, že nový šéf Volkswagenu Herbert Diess se chce stát evropským Henrym Fordem pro 21. století. Stejně jako americký průmyslník před sto lety představil veřejnosti první masově vyráběné vozy, které byly dostupné i střední třídě, uvědomuje si i Volkswagen, co stojí mezi ‚benzinovým‘ dneškem a budoucností se silnicemi zaplněnými elektromobily - obsah zákazníkovy peněženky.

Vokswagen proto během zahajovacího dne pařížského autosalonu seznámil veřejnost s konceptem vozu, který pojmenoval minimalisticky I.D. Slibuje dojezd až 600 kilometrů na jedno nabití, rychlé bezdrátové dobíjení baterie. Ovládání v kabině je řešené přes dotykové panely a hlasové povely. A pozor, údajně nejde o další z řady futuristických modelů - tak často obdivovaných na autosalonech-, které zůstanou ve fázi prototypu.

Do roku 2020 se má I.D. přeměnit v sériově vyráběný vůz, jemuž firma nalepí na karosérii lákavou cenovku. Lidový elektromobil od VW (koho jiného, vždyť Volkswagen znamená v překladu lidový vůz) by měl stát zhruba stejně jako aktuální model populárního Golfu se vznětovým motorem.

Vize VW jdou přitom ještě víc do budoucnosti, ke sdíleným samořiditelným autům či vlastní značkové taxislužbě. „V budoucnu nebudou mnozí lidé vůbec vlastnit auto. Ale všichni i přesto budou moci být zákazníky Volkswagenu,“ prohlásil šéf koncernu Mathias Müller v předvečer zahájení autosalonu. Elektromobil za lidovku se ve srovnání s takovými plány zdá být přeci jen trochu hmatatelnější.

Pozor, vlak vjíždí na nástupiště

O bezpečné, plně elektrizované dopravě, si ale zatím můžeme zatím nechat jen zdát. Že člověk nemusí být v bezpečí ani na perónu velkého vlakového nádraží, se přesvědčili cestující ve městě Hoboken v americkém státě New Jersey, kde ve čtvrteční špičce vjel mezi čekající lidi přijíždějící vlak.

Policisté a záchranáři před vlakovým nádražím v new Jersey
Nehoda vlaku v New Jersey

Vlak podle agentury AP přijížděl k zastřešenému prostoru mezi nádražní budovou a nástupištěm. „Prostě nezastavil,“ řekl AP moderátor stanice WFAN, který byl svědkem neštěstí. „Projel zábrany a rovnou najel (do prostoru, kde čekají lidé),“ dodal.

Nastal chaos. Nejen mezi přítomnými lidmi, ale i mezi světovými zpravodajskými weby, které si dlouho nedokázaly ověřit, kolik lidí bylo během nehody zraněno. První informace agentury Reuters, která psala o 100 zraněných, většině z nich kriticky, oficiální místa dementovala, tragická zpráva o nejméně třech mrtvých lidech byla nakonec opravena na jednu oběť - ženu, která zahynula na nástupišti pod zborcenou střechou. Nakonec se celkový počet zraněných lidí ustálil zhruba na 75.

Premiérské čelem vpřed

Mezi smutné události tohoto týdne patří i úmrtí ‚otce zakladatele‘ Izraele Šimona Perese. Do blízkovýchodní země se začaly už ve středu scházet kondolence a ve čtvrtek, den před plánovaným pohřbem, sjíždět první zahraniční státníci.

Až do čtvrtečního podvečera se zdálo, že se mezi americkým prezidentem Barackem Obamou, německými i francouzskými hlavami státu Joachimem Gauckem a Françoisem Hollandem a dokonce i palestinským vůdcem Mahmúdem Abbásem pokloní za Česko památce významného státníka pouze ministr zahraničí Lubormír Zaorálek. Nakonec se ale k návštěvě Izraele odhodlal i premiér Bohuslav Sobotka, který o den dříve oznámil, že se nikam nechystá.

Šimon Peres

„Podílel se na vzniku státu Izrael a po desítky let zásadně ovlivňoval jeho dějiny a celé dění na Blízkém východě. Právě proto bylo tak důležité i jeho úsilí, dosáhnout spravedlivého a trvalého řešení izraelsko-palestinského konfliktu,“ sdělil médiím. „Chci se proto osobně, ale i jménem naší země poklonit památce tohoto státníka,“ doplnil. Česko navíc podle něj pojí s Izraelem mimořádně silné vztahy.

Prezident Miloš Zeman zatím žádné pivotování ve svých plánech neoznámil, v době pohřbu se účastní konference Dialog civilizací, kterou pořádá ruský podnikatel a spolupracovník ruského prezidenta Vladimir Jakunin. I navzdory tomu, že měl k Izraeli vždy blízko.

Autor:

Mohlo by vás zajímat