Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zvlněná dálnice: Žákova iniciativa narazila, ŘSD zamítlo návrh Eurovie

Ekonomika

  13:43aktualizováno  14:15
PRAHA - Dohoda mezi státem a stavební firmou Eurovia CS na opravách zvlněné dálnice D47 se odkládá. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) oficiálně zamítlo návrh, který společnost prostřednictvím ministra v demisi Zdeňka Žáka začátkem prosince adresovala ředitelství silnic.

Řidiči mohou poprvé vyjet na úsek dálnice mezi Bohumínem na Karvinsku a polskými hranicemi, který navazuje na polskou dálnici A1. foto: ČTK

Řekla to mluvčí ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová. Návrh byl pro stát nevýhodný. Většinu oprav zvlněného povrchu by platil stát a zároveň by se musel vzdát nároků na náhradu škody.

"ŘSD považuje za nezpochybnitelné, že zhotovitelé nesou rozhodující díl odpovědnosti za vznik vad, a proto je nezbytné, aby východiskem případného smírného řešení sporů ohledně těchto vad bylo přijetí odpovědnosti za jejich vznik," řekla Ledvinová.

Další návrh?

Návrh Eurovia adresovala ŘSD začátkem prosince prostřednictvím ministra v demisi Zdeňka Žáka. Návrh byl ale podle ŘSD totožný s návrhem, který stavební firma ředitelství předložila v listopadu 2012 a který už tehdy organizace odmítla jako nepřijatelný. ŘSD proto předpokládá, že Eurovia v blízké budoucnosti přijde s novým návrhem, který bude pro stát přijatelnější.

Ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák vystoupil na tiskové konferenci o výsledcích kontroly na D47.

V současném návrhu se Eurovia zavázala, že na své náklady opraví některé méně závažné vady. Zásadnější konstrukční chyby, jako je právě zvlnění vozovky nebo problematická statika mostů, by se vyúčtovaly v poměru 60 ku 40 v neprospěch ŘSD s tím, že Eurovia se nebude podílet na odstranění škod způsobených v důsledku vyšší moci.

Spor vypukl v roce 2011

ŘSD navíc mělo stáhnout žaloby k rozhodčímu soudu a nemělo se domáhat škod, které měly údajně vzniknout nedodáním smluveného množství oceli do mostních objektů a neoprávněného účtování valorizace. První z arbitráží týkající se neoprávněného účtování ŘSD vyhrálo loni v říjnu a předpokládá, že i výše uvedené spory budou rozhodovány podle stejného principu a dopadnou rovněž v jeho prospěch.

Spor o vady na zhruba devítikilometrovém úseku dálnice v Ostravě vypukl v roce 2011, kdy ŘSD na poškozených úsecích nechalo provést kontrolní vrty. Podle ŘSD zhotovitel, společnost Eurovia, nedodržel domluvený postup stavby a většina vad vznikla použitím nekvalitního podkladového materiálu. Eurovia to odmítá s tím, že použitý materiál si objednalo ŘSD. Kvůli poškozování dobrého jména na něj v minulosti podala žalobu.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat